K nezvyklému případu hraničícímu se šikanou došlo na jedné základní škole v Pardubicích. Redakce jméno školy zná, ale vzhledem k nízkému věku obou chlapců jej neuvádí.

Peníze přinesl!

Spory mezi dvěma žáky páté třídy se již dostaly do fáze, které nelze říkat jen obyčejná klukovina. Jeden z žáků romského původu donutil svého spolužáka k tomu, aby mu do školy přinesl dva tisíce korun. Údajně proto, aby jej nechal na pokoji a nezbil jej.

Chlapec zřejmě ze strachu tomuto přání vyhověl a peníze skutečně přinesl a ve škole také předal.

Podle našich informací se nejednalo o první konflikt podobného typu spojený s tímto chlapcem. Některé své spolužáky nutil třeba lézt přes ploty na cizí pozemky a další nepříliš obvyklé věci.

Zasáhli rodiče

Do problémů s předáním peněz se naštěstí vložili rodiče obou chlapců, kteří se o nepravosti dozvěděli a celou věc si rodiny vyřešily mezi sebou.

„Zpravidla se o těchto problémech dozvídáme právě od rodičů a jakmile o problému víme, snažíme se celou věc co nejrychleji vyřešit se všemi aktéry. Následně o problému informujeme rodiče a pedagogicko–psychlogickou poradnu,“ řekla ředitelka školy, kde se případ stal.
„Problémy s tímto chlapcem byly pravidelně již dříve a třídní učitelka je opakovaně řešila. Chlapec teď ale z naší školy odchází,“ poznamenala ředitelka základní školy.

Nejrůznější druhy jednání hraničícího s šikanou nejsou na základních školách úplně vzácným jevem.

Nově kyberšikana

„Častěji na tento problém mezi žáky narážíme spíše u dívek. Nejedná se ale o fyzické napadání, ale spíš o psychické

terorizování kamarádek. Dívky v tom dovedou být velmi rafinované. Nově jsme zaznamenali i nárůst takzvané kyberšikany. Děti se mezi sebou napadají pomocí mobilů a internetu,“ prohlásila ředitelka školy.

„Těžko v takových případech rozlišovat, kdy se jedná jen o klukoviny a kdy už o šikanu. Obecně ale platí, že terčem šikany jsou vždycky děti, které něčím vybočují z kolektivu. Je jedno, jestli barvou pleti, vzhledem nebo oblečením či vlastnictvím mobilního telefonu,“ nechala se slyšet romská aktivistka Lucie Horváthová, která s dětmi několik let pracovala.

Příliš jasno ale v takových věcech není ani z hlediska zákona.

„Každý takový případ se řeší jednotlivě. Na rozdíl třeba od pronásledování – stalkingu – není šikana zakotvena v trestním zákoně. Policisté vždy řeší danou věc jako jiný trestný čin, například omezování osobní svobody, vydírání, ublížení na zdraví či třeba sexuální obtěžování nebo poškozování cizí věci,“ upřesnila tisková mluvčí pardubické policie Eva Maturová.