„Jeden posudek nás stojí 5200 korun a vypracujeme jich asi 30 ročně. Je to nové nařízení vlády a posudek se musí vypracovávat na každý takovýto případ," uvedl vedoucí odboru dopravy při MěÚ Chrudim Martin Klimek. Posudek tak definitivně potvrdí, zda dotyčný požil návykovou látku. Jak Martin Klimek dodává, za poslední rok byli pouze dva podezřelí omilostněni.

Policie ČR používá na zjišťování drog testery zvané DrugWipe. Muži zákona odeberou podezřelému stěr slin z jazyka, ty vloží do speciální látky a pokud zareaguje a test vyjde pozitivně, dotyčného čeká odběr krve, tu potom zpracuje odborník a napíše posudek.

První podezření

Ještě než přijde na řadu samotný test, už ze samotného chování a jednání lapených řidičů lze poznat, zda před jízdou požili nějakou návykovou látku. Například po pervitinu mluví rychle a dělají zrychlené pohyby, naopak po marihuaně jsou „vysmátí." Velmi napoví i styl jízdy.

„Tester na alkohol máme, na drogy ne. Při podezření proto voláme kolegy ze státní policie," uvedl vrchní hlinecký strážník Jaroslav Havlík.

Chrudimští muži zákona dostanou nový certifikovaný tester na začátku roku za zhruba 70 tisíc korun.

LUKÁŠ VANÍČEK