Podle obžaloby se mladíci v noci z 6. na 7. listopadu loňského roku rozhodli usmrtit vietnamského čísnika restaurace laškrounského hotetu Slávia a zmocnit se peněz. František Lýr vstoupil do restauace a bodl číšníka nožem, který si přinesl, do krku. Lukáš Malich před hotelem hlídal a sledoval počínání svého komplice skrz prosklenou výlohu restaurace. Podle plánu měl Malich, až se napadený muž zhroutí, vejít do restaurace a pomoci Lýrovi najít peníze a odcizit je.

Připravený trestný čin však podle státního zástupce Milana Vacka obžalovaní nedokončili a uprchli. „Číšník se chytil za krk a začal se aktivně bránit. Lýr svým útokem způsobil napadenému číšníkovi bodnořeznou ránu pronikající do krku do hloubky deseti až dvanácti centimetrů. Rána mohla poškozenému ohrozit život. Vyžádala si urgentní chirurgický zákrok,“ uvedl Vacek.

Lýr v pátek u soudu odmítl vypovídat. V přípravném řízení se však k trestnému činu doznal. „Chytil se za krk a utíkal za bar, kde po něčem sahal. Zazmatkoval jsem a utekl,“ četl z policejních spisů předseda senátu Luboš Sovák.

Oba obžalovaní jsou nezaměstnaní a loupeží si chtěli opatřit peníze. Celou akci vymyslel a zorganizoval František Lýr. Ten to také potvrdil krátce po svém zatčení při výslechu na policii.

Obžalovaným hrozí u soudu 10 až 15 let vězení.