Co je stalking?
Stalking je chování, projevující se zejména opakovaným fyzickým sledováním, nechtěnými kontakty (dopisy atp.), dlouhodobým sledováním a sbíráním informací o ní, případně nemístným oslovováním jejích příbuzných, přátel… Stalker je až patologicky posedlý zájmem o osobu, kterou pronásleduje. Často je veřejně známá nebo jemu blízká, například bývalý partner. 

„Je to odporný zločin," řekl. „Zároveň pevně doufám, že tento rozsudek povzbudí i další muže s obdobnou zkušeností, aby hájili svá práva a spravedlnosti bylo učiněno za dost," vysvětlil politik, který uspěl v podobném sporu jako vůbec první muž v české historii.

Krajský soud v Hradci Králové mu na konci dubna přiznal odškodnění ve výši patnáct a dva a půl tisíce korun a také omluvu.
„Jsem šťastný z toho, jak celá věc nakonec dopadla. Pachatelkám byl původně vyměřen trest jen pět set korun pokuty ve správním řízení 
u Městského úřadu v Třebechovicích, což je směšně nízká částka vzhledem k závažnosti jejich počínání. Proto jsem se rozhodl jít do občansko-právního sporu," objasnil své důvody.

Jak ho ženy vlastně obtěžovaly?
Stalking začal poměrně nenápadně několika esemeskami. Když dotyčný nereagoval, začaly chodit dopisy s nepravdivými informacemi 
o jeho osobě nejdříve rodině, posléze přátelům a obchodním partnerům.

Nakonec později usvědčená žena kontaktovala i účetní a zaměstnance firmy s různými smyšlenými historkami 
o vztahu s poškozeným.
„Pro vyšinutou ženu se člověk stane objekt jejího zájmu doslova obsesí. Pro vás se pak stává takový zájem těžko snesitelným – začnete se bát i otevřít lednici, aby z ní náhodou někdo nevyskočil jako čert z krabice," popsal.

Zdechovský také více než dva roky čelil různým kontrolám státních orgánů – například finančního úřadu – na základě anonymních udání.
Proto se nakonec obrátil na hradeckou kriminální policii, která pachatelku rychle vypátrala a usvědčila.

„Zásah proti stalkerům musí být tvrdý, nekompromisní a razantní," pronesl europoslanec.

Zdechovský, muž mnoha zájmů
Tomáš Zdechovský, jedna 
z hlavních postav příběhu o stalkingu, jen takzvaný renesanční muž. A je jedno, zda je to myšleno s úctou či pejorativně.
Nynější europoslenc za KDU-ČSL, jenž uspěl v podzimních volbách je totiž mužem mnoha profesí i zájmů. Stačí se podívat na jeho profil na světové internetové encyklopedii wikipedie.
„Básník, spisovatel, krizový manažer, politik a mediální specialista," tak zní charakteristika.
Vedle toho je také heraldik (prý vytvořil návrhy znaků a vlajek pro Třebechovice pod Orebem, Chlumec nad Cidlinou, Týniště nad Orlicí či Písek). Dalším jeho projektem je změna českého kalendáře. Na podzim roku 2009 se mu podařilo dostat do kalendáře, který nebyl více než dvacet let měněn, několik nových jmen, například Tobiáš (syn), Nikolas, Andělín, Lea či Dominika.
Politik Zdechovský se narodil 
2. listopadu 1979 v Havlíčkově Brodě, je vyznání římskokatolického a má dvě děti ze dvou maželství. ⋌(fej)