Jde o případ, kdy detektivní agentura provozuje osobní automobil v barevné kamufláži, která na první pohled připomíná provedení vozidel Policie České republiky.  

Kvůli tomuto jednání bylo s firmou vedeno i řízení na dopravním odboru chrudimského městského úřadu, protože se z pohledu zákona jedná o protiprávní jednání.

„Moje vyjádření bude stručné. Logo a barvy v něm používám od roku 1999 a proto je budu používat nadále. Policie nové barvy začala používat před dvěma lety. Bohužel nemám ochranou známku. Schéma není shodné ale jen podobné. Navíc je na autě nápis vymáhání pohledávek a né pomáhat a chránit!!! Vůbec nechápu, že se tisk zabývá takovou záležitostí. Asi nemáte co psát a dělat, co?“ reagoval majitel detektivní agentury Pavel Hrnčál.

'Jedná se o jasné zneužívání symboliky'

Opačného názoru než pan Hrnčál je ale jak policie, tak sbírka zákonů České republiky.

„Zákon o policii zcela jasně zakazuje užívat barevné provedení a označení používané na služebních vozidlech i zvláštní barevné provedení a označení s ním zřejmě zaměnitelné s tím, že za takové jednání může správní úřad uložit pokutu až sto tisíc korun,“ uvedla mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

„To že agentura využívá podobnost svých a policejních vozidel určitě není náhodné. Agentura, která se zabývá exekucemi a vymáháním pohledávek, zřejmě využívá této podobnosti k dosažení dojmu, že je na místě přítomna policie a jedná se o jasné zneužívání této symboliky. I když vozidlo postrádá některé znaky jako nápis policie či státní znak, barevné provedení je natolik podobné a výrazné, že jej lze při letmém pohledu snadno zaměnit a to je v rozporu se zákonem,“ uvedl jeden z policistů.

ČTĚTE TAKÉ:
Za auto v policejních barvách padla pokuta. Jezdí ale dál