Bez povolení radnice se v sobotu v centru na Ulrichově náměstí konalo shromáždění příznivců Dělnické strany. Ačkoliv magistrát v pátek informoval, že je ho připraven rozpustit, policie proti průvodu nezakročila. „Jde o pokojné shromáždění, dosud nebyl narušen veřejný pořádek, je proto lepší nezasahovat,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup, který situaci na náměstí přihlížel.

Podle odhadů policie do Hradce dorazilo kolem tří set padesáti radikálů. Po jejich příjezdu na vlakové nádraží na ně dohlížel „antikonfliktní tým“ a padesát policistů, dalších sto jich bylo připraveno v záloze.

Původně se setkání příznivců Dělnické strany mělo konat v letním kině Širák,. Na programu bylo několik koncertů a řečnická vystoupení. Magistrát jim ale smlouvu o pronájmu kina vypověděl. Předseda strany Tomáš Vandas proto už v pátek upozornil, že do Hradce Králové stejně přijede. „Půjdu se projít centrem města. Možná mě doprovodí i pár přátel,“ uvedl Vandas, jenž se ve své řeči k příznivcům ostře pustil právě do náměstka Soukupa.

Po několika projevech organizátoři sami vyzvali přítomné, aby se pokojně vrátili na nádraží a odjeli domů. Za nepovolené shromáždění hrozí ve správním řízení organizátorovi akce Vandasovi pokuta pět tisíc korun.

Zasáhnout jsme nemohli, tvrdí policie

Pár minut po sobotním poledni se začínají na hlavní vlakové nádraží sjíždět první příznivci krajně pravicové Dělnické strany.

Republiková i městská policie vysílá do akce desítky policistů, kteří dohlížejí na extremisty a jsou připraveni v případě potřeby zasáhnout.

„V okolí nádraží jsou rozmístěni policisté v utajení. Někteří se pohybují také přímo ve skupině přívrženců,“ uvedla tisková mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Jen co se po třetí hodině odpolední vydá průvod na cestu na Ulrichovo náměstí, do pohybu se dávají také policejní jednotky. Bezmála čtyři stovky extremistů doprovází kordon státních policistů, dvě desítky městských strážníků a psovodi.

„Všechny projevy monitorujeme a nahráváme. Pokud by některé prohlášení porušovalo zákon, ihned zasáhneme,“ dodala Pešavová. Nic takového se však nestalo.

Policie městská ani republiková proti účastníkům neohlášeného shromáždění nezakročila. „Nejsme k tomu ani oprávněni. Požádat shromážděné o rozpuštění akce může jen město. Pokud by neuposlechli, můžeme být požádáni o součinnost, a pak bychom zakročili,“ vysvětlil velitel zásahu Miloš Vršťala.

K ukončení akce se však nemají ani zástupci města, a tak se na provizorním stupínku střídá jeden řečník za druhým. „Je to hrozný. Taková sebrankal. Polovina těch lidí pořádně ani neví, o čem ti řečníci mluví. Jsou to všechno tak mladí lidé. Tohle mi rozum nebere,“ uvedla jedna z kolemjdoucích, jež se zastavila jen na pár minut.

Někteří Hradečáci však souhlasně pokyvují hlavou. „Nejsem žádný nácek, ale to, co říká o politické situaci v zemi, je pravda. V tom s ním souhlasím,“ poznamenal k projevu předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase Zdeněk Zdražil.

K žádnému zákroku se nakonec policie ani strážníci neodhodlají a přívrženci se rozcházejí zpět na nádraží a do místních barů.

„Málem mě zmlátili! A nikdo by mi nepomohl“

Několik ran a pár plivanců si odnesl ze šarvátky s několika pravicovými radikály protiextremistický aktivista Ondřej Cakl. V sobotu odpoledne se jich Hradcem procházelo přes tři sta.

„Kdyby kolem nešel štáb televize, nevím, jak by to bývalo dopadlo. Pronásledovali mě po nádraží, jeden mě uhodil pěstí. O pomoc jsem marně prosil jednoho člena antikonfliktního týmu,“ uvedl Cakl.

Vztyčeným prostředníkům a nadávkám čelil na srazu sympatizantů Dělnické strany na hradeckém vlakovém nádraží i publicista Jiří X. Doležal. A s úsměvem.

„Dělnická strana v současnosti zaštiťuje neonacistické aktivity a prorůstá neonacisty z Národního odporu. Myslím, že po dnešku je už dostatek důkazů k tomu, aby byla v České republice zrušena,“ řekl Doležal.

Ačkoliv město Dělnické straně vypovědělo pronájem kina Širák, kde se její setkání mělo konat, proti průvodu a nepovolenému shromáždění na Ulrichově náměstí nezasáhlo. Horký brambor odpovědnosti místo toho přehazovalo na policisty, kteří nad radikály dohlíželi.

„Překládáme jejich písně i projevy, děláme rozbory, podáváme oznámení. Policisté nedělají skoro nic. Jen přihlížet nestačí,“ vysvětlil Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost.