První případ se odehrál v březnu 2015 a ten druhý o rok později. Oba pojil podobný scénář. Muži vstoupili do prodejny, zabavili obsluhující personál a následně ukradli trezorek s penězi, nebo samotnou hotovost, stravenky a podobně. Při první „návštěvě" Slatiňan falešní montéři odcizili více než 8 000 korun, při druhé téměř 50 000.

V prvním případě tváře zlodějů zachytila kameru. Policisté je však nepoznávali. Krádeže s podobným scénářem se však množily – například v okrese Uherského Hradiště zmizelo z prodejny 53 000, z obchodu u Brna dokonce 401 000 korun. Celkem si dvojice za své zločinecké "tažení" po republice přišla na 1 200 000 korun.

Chrudimští kriminalisté případy spojili a následné šetření dovedlo policisty ke skupině mužů ze Slovenska. V rámci mezinárodní spolupráce se jim je podařilo ztotožnit a vyhlásit po nich celostátní pátrání. Netrvalo dlouho a podezřelí byli zadrženi na Brněnsku. Po sdělení obvinění je chrudimský soud poslal do vazby. Oběma mužům hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. (lv, jt)