Při výjezdu záchranné služby nejde v některých případech o zdraví jen pacientům, ale i samotným záchranářům. Ti pardubičtí se o tom nedávno přesvědčili na vlastní kůži.
Před vůz záchranné služby skočil muž, který mával rukama. Když záchranáři zastavili v domnění, že potřebuje pomoc, začal je vulgárně napadat a posléze došlo i na útok. Naštěstí se opilý cizinec vrhl nejprve na sanitku, ze které utrhl stěrač. Dokonce si zul jednu botu a snažil se s její pomocí rozbít čelní sklo. V té chvíli ale dorazila přivolaná policejní hlídka. Policisté však měli ještě větší problémy. Jeden z nich pak místo dokladu totožnosti dostal od cizince rovnou úder pěstí.
„K přímému ohrožení posádky nedošlo. Zdravotníci vystoupili z auta až ve chvíli, když šli ošetřit napadeného policistu. Ten po úderu utrpěl lehké zranění na hlavě,“ uvedl vedoucí lékař Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje (ZZSPK) Otomar Kušička.
Celkový účet z incidentu je tedy jeden zraněný policista a hmotná škoda asi tisíc korun za poškozený stěrač. Záchranáři celou událost považují spíše za výjimečnou.
„Tomuto se samozřejmě nikdy nedá úplně předejít. Konflikty sice úplně výjimečné nejsou, ale v takovémto rozsahu je to za dlouhou dobu jediný. Záchranka je spíše vnímána jako něco, co pomáhá. Neuvažujeme proto ani o tom, že bychom posádky vyzbrojili něčím, jako je slzný sprej. Domníváme se, že je to něco, co do záchranky nepatří,“ vysvětluje Kušička.
Záchranáři v případě, že to situace vyžaduje, spíše využívají možností policejní asistence. Nejvíce právě v situacích, kdy se jedná o člověka pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Další kapitolou jsou pacienti s psychickými problémy.
„Prakticky všechny případy, u kterých asistuje policie, jsou z těchto skupin. Nevzpomínám si, že by k nějakému napadení posádky došlo v jiných, než výše popsaných případech,“ říká Otomar Kušička.
„Pokud dostaneme žádost od záchranné služby na přítomnost hlídky u nějakého případu, posíláme na místo zpravidla policisty z hlídkové služby. Občas se stává i to, že policisté asistují lékařům při převozu pacienta přímo v sanitce, pokud to situace vyžaduje,“ uvádí tisková mluvčí pardubické policie Eva Maturová.
Právě k takovému případu vyjížděli policisté nedávno do Přelouče. Záchranáři tady měli problém s agresivním pacientem. „Policisté posádku doprovodili až do nemocnice, kde pacienta předali lékařskému personálu na psychiatrickém oddělení,“ potvrdila Eva Maturová.