Loni od dubna do října skupina nejspíš vykradla 35 objektů a způsobila tím škodu za více než půl milionu korun. Gang přitom „působil“ nejen v Královéhradeckém, ale i Středočeském a  Ústeckém kraji.

„Skupina pracovala organizovaně. Na okraj vytipované vesnice nebo města přijížděli autem kolem 22. hodiny. Zastavili, posádka vystoupila, řidič s autem odjel a ostatní zhruba tři hodiny obhlíželi 'terén'. Když lidé v domech spali nejtvrdším spánkem, vyrazili na lup,“ uvedla krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Jeden z tlupy vždy zůstal na okraji vesnice, kam ostatní kumpáni začali přinášet ukradenou zahradní techniku a nástroje. „Soustředili se na sekačky, křovinořezy, vrtačky, brusky či motorové pily. Prostě vše, co pak snadno zpeněžili v zastavárnách, bazarech, nebo prodali přímým zájemcům v restauracích. Po té, co usoudili, že mají dost, v klidu, dobře skrytí před okolím, odpočívali. Kolem páté hodiny ráno pro ně přijel řidič, naložili ukradené věci a všichni odjeli,“ líčí Ježková. Gang nejčastěji kradl v okolí Nového Bydžova, Chlumce nad Cidlinou, Městce Králové, Křince, Týnce a Lounska.

Gang na zakázku odcizil i dva velké traktory. Zadrženým v případě odsouzení hrozí až pět let vězení. Policie nevylučuje, že obvinění se může rozšířit o další vykradené objekty.

Některé z odcizených věcí se policistům u obviněných podařilo zajistit. „Většina se však už ale majitelům pravděpodobně nikdy nevrátí,“ dodala policejní mluvčí Ivana Ježková. Co ovšem bylo při dopadení gangu největší překvapení, jedním z podezřelých je čtyřiačtyřicetiletý muž ze Středočeského kraje, který byl celostátně hledán jako uprchlý vězeň. Z basy utekl předloni v červnu, když vykonával jako vězeň pomocné práce mimo objekt věznice. V minulosti byl patnáctkrát trestaný za majetkové delikty.

Policie dále zatkla jeho o šest let mladší přítelkyni, jejího pětačtyřicetiletého bratra a čtyřiadvacetiletého známého. Všichni jsou z Královéhradecka.

Pátou zadrženou je třiačtyřicetiletá žena z Lounska, která byla v minulosti čtyřikrát trestaná za majetkové a násilné trestné činy.

Zadrženého vězně policie odvezla do výkonu trestu, ostatní obvinění budou vyšetřováni na svobodě.