V 01.20 hodin kontrolovala hlídka strážníků v tomto chrudimském sídlišti, v místech, kde v minulosti docházelo k vykrádání zaparkovaných osobních vozidel, dva podezřelé romské mladíky, kteří se pohybovali po parkovišti. Ani jeden z nich nebyl schopen hlídce předložit doklad totožnosti. „Hlídka následně nedaleko od nich zjistila v ulici Milady Horákové odstavené osobní vozidlo Škoda Fabia, v němž seděla dvě děvčata a řidič,“ popisuje situaci na místě strážník MP Chrudim Jaroslav Hlavinka.

Řidič vozidla z Chrasti se podle jeho sdělení prokázal občanským průkazem. Obě dívky shodně uvedly, že u sebe žádný doklad nemají. Na základě tohoto zjištění požádali strážníci operačního důstojníka Policie ČR o vyslání policejní hlídky, která by prověřila totožnost kontrolovaných osob a provedla prověrku v registru hledaných osob.

Policie ČR záhy lustrací zjistila, že obě dívky jsou chovankami Dětského výchovného ústavu v Hrochově Týnci a po obou je vyhlášeno celostátní pátrání jako po utečencích. Republiková policie si proto dívky od strážníků převzala.