Vrátí se opět k případu už dobře známé osmičlenné skupiny výrobců a dealerů pervitinu v čele s Pavlem Brunclíkem. Kauzu soud rozplétá již několik měsíců. Právě Brunclík měl být spolu se svou přítelkyní a další obžalovanou, Monikou Emrovou, výrobcem pervitinu.

„V letech 2009 a 2010 částečně sám a částečně s přítelkyní vyrobili přes dva kilogramy drogy. Převážnou část prodal on nebo Emrová dalším osobám, zbytek užil sám,“ píše se v obžalobě. Ostatní z gangu se starali o prodej nebo přísun léků potřebných k výrobě pervitinu. Obžalovaným hrozí až dvanáctileté vězení.

Vedle dvou nových kriminálních kauz se soudci krajského soudu vrátí k jednomu dosud nedořešenému případu. V něm se sotva dvacetiletý Martin Baťa zpovídá z pokusu vraždy, k němuž podle obžaloby došlo vloni v září v Proseči na Chrudimsku.

Podle spisu tehdy mladík po oslavě narozenin své babičky, po hádce s některými hosty hotelu, nastříkal do výčepu pepřový sprej a následně při rvačce bodl jednoho z mužů útočným nožem. „Bez poskytnutí včasné odborné lékařské pomoci v nemocnici byl poškozený bezprostředně ohrožen na životě, zejména vnitřním krvácením,“ stojí v obžalobě.

Mladík už u soudu uvedl, že nůž vytáhl na svoji obranu. To, že by někoho bodl, si prý nevybavuje. „Chtěl jsem je zastrašit. Myslel jsem si, že proti noži nepůjdou. Vím, že jsem s ním máchnul kolem sebe,“ uvedl. Vše se podle vyprávění Bati seběhlo kvůli narážkám, které měl jeden z hostů hotelu na jeho matku. „Jeden z mužů u baru měl na ni sexuální narážky. S bratrem se nám to nelíbilo, a tak jsme mu naznačili, ať se pohlídne po někom jiném a ne po vdané ženě se dvěma dětmi,“ uvedl Baťa.

Od té chvíle už atmosféra v hotelovém baru houstla. Baťa údajně spolu se svou přítelkyní a bratrem chtěl už odejít domů, jeho matka se však chtěla ještě bavit, a přesto, že již všichni stáli před hotelem, hodlala se vrátit. „Nechtěl jsem ji tam nechat samotnou. Proto jsem do vstupních prostor hotelu, nikoli do výčepu, nastříkal trochu pepřového spreje,“ uvedl obžalovaný.

Poté z baru hotelu vybíhali hosté a venku začala velká rvačka, při níž Baťa vytáhl nůž a podle spisu vážně zranil jednoho muže. „Já si to příliš nepamatuji. Dostal jsem dlažební kostkou do hlavy. Vím jen, že jsem tam poté viděl pobodaného muže, kolem kterého byl hlouček lidí,“ vypověděl Martin Baťa.

On sám také volal na linku 158, kde nahlásil napadení. Dvacetiletému mladíkovi hrozí až 18leté vězení, zatím směle plánuje svou budoucnost. Teď čeká na výsledky maturity a poté by chtěl nastoupit na jazykovou školu.

Dále bude v tomto týdnu královéhradecký krajský soud řešit případy vydírání a podvodu.

Přehled jednání soudu do 1. července

• 27. 6.– jednání s obžalovaným: Martin Baťa – trestný čin pokus vraždy
• 28. – 29. 6. – odročené jednání s obžalovanými: Pavel Brunclík, Robert Šulc, Jaroslaf Houf, Daniel Sauer, Monika Emrová, Lucie Křížková, Marian Makula, Nikol Palewiczová – nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy
• 29. – 30. 6. – odročené jednání s obžalov.: Marcel Kotlár – trestný čin podvodu
• 30. 6. – odroč. jednání s obžal.: Jan Zahálka, Jaroslav Vlasák, Jiří Váša, Roman Karafiát, Karel Baladrán – trestný čin vydírání

Zdroj: www.justice.cz