Jenže těsně před kolaudací jeho společnost Kvalt zkrachovala a desítky drobných investorů se rázem ocitly bez bydlení a peněz. Mareš převedl jejich 40 milionů korun na jiný účet a zmizel. Firma Kvalt po sobě zanechala dluhy kolem 176 milionů. Mareš se u soudu zpovídá z trestného činu zneužití informace v obchodním styku.

Zatímco lidé, kteří po krachu Kvaltu vstoupili do nově založeného družstva, jež byty dostavělo, přišli maximálně o pár desítek tisíc korun, ostatní dopadli mnohem hůř.

„Firmě Kvalt jsem zaplatil dva a čtvrt milionu, prakticky celou částku jsem uhradil z hypotéky. Když byla na Kvalt vyhlášena exekuce, z finančních důvodů jsem se do družstva nemohl připojit. Na vstupní poplatek bych si ještě u příbuzných snad půjčit dokázal, ale na jakékoliv další doplácení bych už peníze zaručeně nesehnal,“ napsal Deníku jeden z podvedených, Jindřich Kutil.

Zpátky dostal podle svých slov vyrovnání jen asi 300 tisíc korun. Přišel tak celkově o 1,9 milionu korun.

Podobných případů je mnohem víc. Mareš u soudu při předchozím stání tvrdil, že se cítí nevinen a nic nezákonného neudělal.

Ve středu se soud vrátí také k případu pokusu vraždy. Toho se měl dopustit jednadvacetiletý Nikola Spaći vloni 13. srpna krátce po půlnoci v Pardubicích na Palackého třídě. Podle obžaloby tu po předchozí šarvátce dvou skupinek lidí pobodal Jana H. Hrozí mu až 18 let.

A v pátek se bude z podvodů za neuvěřitelných šedesát milionů opět zpovídat Radek Volráb. Měl si půjčovat od desítek soukromých osob, firem i bank, ale nevracel. Peníze lákal pod příslibem vysokého zúročení.

zpravodajové Deníku