I soudce Petr Mráka se podivil. Zajímalo ho, proč si strážník vzal na pivo zbraň. „Měl jsem ji v ledvince, zapomněl jsem ji dát do trezoru," reagoval Pavel Koblížek.

Tak začal obří průšvih, který se udál 20. prosince minulého roku ve Vysokém Mýtě. Koblížek totiž v noci zastřelil před diskotékou Stodola jednoho člena ochranky a druhého těžce zranil.

„Bylo to v sebeobraně," tvrdil v pondělí u Krajského soudu v Hradci Králové, kde začal sledovaný proces. Síň byla naprosto plná, někteří zájemci ze strany veřejnosti se ani na lavice nevešli, a proto museli zůstat na chodbě.

Není divu, kauza byla od začátku pod dohledem médií, otcem mrtvého i zraněného mladíka je totiž kameraman televize Prima.

Bratři Svobodovi provozovali ve Vysokém Mýtě diskotéku Stodola a právě u jejího vchodu se problém rozjel.

Pil a řídil auto
Nejen z pokusu o zabití je obžalován Pavel Koblížek. K soudu se přijde také zpovídat z další záležitosti. „Z opilství," řekl včera. 
V řeči paragrafů jde o ohrožení pod vlivem návykové látky.
Vysvětlení je jednoduché, Koblížek totiž při cestě od hospody 
k diskotéce řídil auto, i když byl pod vlivem alkoholu. On tvrdil, že vypil čtyři piva, podle lékařů měl však dvě promile.

Koblížek s bratrem a jedním známým popíjeli a po zavření hospody se chtěli bavit dál. Jenže ve Stodole se jim nezdála cena za vstup – 150 korun. Proto Koblížek vytáhl služební průkaz a zkoušel se dostat dovnitř. „Takže jste použil služební průkaz jako slevový kupon," divil se soudce.

Skupinka kolem Koblížka nebyla vyslyšena a při odchodu jeho bratr nastříkal 
u vchodu pepřový sprej. V tu chvíli začala šílená akce, která má – samozřejmě – dvě odlišné verze.

Ta první je bratrů Svobodových. V ní tvrdí, že jednoho
z nich strážník prakticky popravil. Vystřelil na něj zdálky a zabil ho.

Ta druhá je Koblížkova. On se hájí, že ani nevěděl, proč ho bratři začali pronásledovat. Po odchodu z diskotéky šel totiž na malou k nedalekému stromu.

Pak prý jen uslyšel: „Ty fízle, sejmeme tě." A viděl, jak se za ním ženou bratři Svobodovi. Šlo o Lukáše a později zemřelého Radka. Strážník před nimi údajně couval a po chvíli vytáhl pistoli a vystřelil do vzduchu varovný výstřel. Svědci tvrdili, že dva, zraněný Lukáš zase pronesl, že ho „varovná" kulka zasáhla.

„Připadal jsem si jako štvaná zvěř. Jsem policista, ne žádný podčlověk," vykládal 
u soudu Koblížek.

Podle něj se střet postupně změnil v „dynamický útok", při němž dvakrát zblízka vystřelil. Lukáše trefil do nohy, do života ho vrátili lékaři, Radkovi zasaženému do boku však již nepomohli.

„Obžalovaný byl v silném rozrušení a strachu. Obával se o život," řekl státní zástupce Milan Vacek. Proto je Koblížek obžalovaný z pokusu o zabití.

Původně měl být souzen za vraždu. Proč jde o zabití?
Jeden muž zemřel, druhý byl těžce zraněný. Přesto není Pavel Koblížek obžalován z vraždy, nýbrž v uvozovkách pouze z pokusu o zabití. Původně to však bylo jinak, státní zástupce navrhoval, aby byl zločin označen jako vražda. To se však během přípravného řízení změnilo, mohly za to výsledky šetření.
„Kvalifikace zabitím v současné době nejvíce odpovídá výsledkům přípravného řízení," řekl včera státní zástupce Milan Vacek. Koblížkovi hrozí trest v rozmezí pět až dvanáct let, v případě vraždy by se postih mohl vyšplhat až k výjimečné hranici. 
To se však nestane.
„Je třeba vycházet ze zásady, že riziko vyvolané útokem by měl nést útočník," vysvětlil Vacek 
v soudním spisu. V daném případě ale byla podle něj obrana neadekvátní. „Neútočili na něj 
s cílem zabít ho, ale předat policii," napsal žalobce.
Další zápletkou obžaloby je fakt, že se jedná o pokus o zabití, i když byl v jednom případě dokonán. Podle Vacka útok směřoval proti více lidem a usmrcen byl pouze jeden z nich. „Proto zůstalo jednání v pokusu, tak praví zákon," řekl státní zástupce.