Podle mluvčí rychnovské policie Aleny Kacálkové scénáře této trestné činnosti jsou většinou obdobné. „Skupinka lidí hovořících slovensky, buď nabízí k prodeji nádobí, deky či jiný sortiment, nebo přichází vyplatit nejrůznější přeplatky či výhry. Často také žádá o vodu do nepojízdného auta nebo na zapití léku. Cílem je vždy zjistit, kde mají oslovení lidé uloženy své úspory, pak je zabavit a peníze ukradnout. Často lup samotný proběhne tak nenápadně, že poškození lidé mnohdy až po delší době zjistí, že byli okradeni.“

Kacálková také uvedla jeden případ cynické vypočítavosti tří pachatelek. Dvě z nich se v jedné obci poblíž Týniště nad Orlicí zeptaly pětaosmdesátileté paní, zda by si z jejího stromu na dvorku stavení mohly natrhat třešně. „Zatímco ženy trhaly ovoce, do domu nepozorovaně vnikla třetí pachatelka, která z peněženky uložené v kuchyni ukradla seniorce několik tisíc korun,“ líčila mluvčí rychnovské policie.

Oloupit starou paní se nestyděla ani padesátiletá žena ve Žlunicích na Jičínsku. Trestný čin se stal v domku devětasedmdesátileté seniorky. „Namluvila jí, že nese přeplatek za domovní daň. A jak to bývá, podvodnice měla pouze dvě pětitisícové bankovky, na které požadovala vrátit. Stará paní odešla do obýváku, kde ze skříně vyndala krabici s úsporami. Odpočítala peníze a vrátila se. Neznámá žena najednou začala přeměřovat místnosti. Majitelku požádala, aby jí držela pásmo. To ovšem důchodkyně dělat neměla. Vetřelkyně proklouzla do obýváku, kde se její mrštné prsty zmocnily zbytku úspor. Pak už neměla chuť cokoliv vyměřovat a rychle domek opustila. Až po jejím odchodu důchodkyně zjistila, že odcizila přes 20 tisíc korun,“ popsala událost mluvčí jičínské policie Hana Klečalová.

V Pardubicích si zase důchodkyně vpustila do bytu dva muže, kteří jí nabídli broušení nožů. Jeden vyndal nářadí a dal se do díla. Zatímco pracoval, druhý muž se v nestřeženém okamžiku z místnosti vytratil. V dalším pokoji našel peněženku, z níž vybral hotovost ve výši třiceti tisíc korun, pak se vrátil ke svému kumpánovi. Ten už svou práci téměř končil. Za dílo si nechal zaplatit a z domu oba odešli. Pětasedmdesátiletá paní na krádež přišla až později a případ oznámila na policii.