Byl to příběh, který by si dnes měly k hradeckému krajskému soudu přijít poslechnout všechny náctileté dívky, které začínají chodit na diskotéky a neumějí „pít”.

Je to příběh, který mohl dopadnout ještě daleko hůř.

Ze znásilnění se dnes bude před soudem zpovídat obviněný Ladislav Konieczný. Vloni o Vánocích v jednom tanečním klubu na Jičínsku podle obžaloby opil mladinkou dívenku, které ještě nebylo ani patnáct let, takovým způsobem, že si s ní pak na gauči mohl dělat, co chtěl.

Když se namol opilá dívka svalila v klubu po půlnoci na gauč, začal ji důkladně osahávat. Bylo by nechutné popisovat sexuální hrátky, kterých se na bezbranném děvčeti dopouštěl. Ta byla tak opilá, že se nedokázala nijak bránit.

Zvrhlíka vyrušil až náhodný svědek, který po dlouhých minutách dívčina utrpení kolem gauče prošel. Až pak muž uvolnil dívku ze sevření, vyndal ruku z jejích kalhotek a ta mohla utéct na záchod.

„O nezletilé obviněný věděl, že jí ještě nebylo 15 let, přesto jí podal ke konzumaci větší množství alkoholických nápojů. Byl to přesně nezjištěný počet tzv. velkých panáků (odlivek 0,4 dcl) vodky a tzv. zelené, kterou ji podal i ve 2 dcl sklenici, ale toto její množství už nevypila,” píše se v obžalobě.

Konieczný je tak vedle zločinu znásilnění obviněn také z přečinu podání alkoholu dítěti. Hrozí mu až 12 let žaláře.

Velkopěstírna „trávy”

V úterý začne soud rozplétat jiný případ: tentokrát výrobu a prodej marihuany ve velkém. Obžalovaní jsou hned tři - Martin Bečička, David Holub a Jaroslav Stojka, všichni z Orlickoústecka.

Od loňského června do letošního února, než gang chytila policie, provozovali v jedné stodole přímo velkopěstírnu konopí. Vybavení měla vskutku na úrovni: byla plná výbojkových svítidel, spínacích hodin, předřadných přístrojů k výbojkovým svítidlům, nechyběl uhlíkový filtr, vzduchotechnika s regulátorem, ventilátory, „trávu” hnojili speciálními drahými substráty. Sklizeň sušili a zákazníkům prodávali za 250 korun za gram. Sami byli také velkými „fajnšmekry” a kouření marihuaně se rádi a často oddávali.

Všichni tři jsou obviněni ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Trestní sazba je v jejich případě osm až 12 let.

Padne verdikt za pokus čtyřnásobné vraždy?

Krajský soud se v nadcházejícím týdnu vrátí také ke třem odročeným, ale sledovaným kauzám.

Ve středu se před soudní senát vrátí Martin Šticha, Zdeněk Jedlička, Petr Blažek a Jana Zychová, obvinění z podvodu. Od roku 2005 do dubna 2007 měli podle obžaloby vylákat z 244 lidí takřka 8 milionů korun za zprostředkování půjčky. Od nich vybrali peníze na nutné výdaje, ale nikdy jim finance nedali. Naopak od nich ještě v několika případech inkasovali další peníze. Tak si čtveřice přišla na takřka osm milionů korun. Teď jí hrozí až deset let vězení.

Ve čtvrtek pak bude pokračovat proces s dvěma kumpány obviněnými z pokusu o čtyřnásobnou vraždu. V České Třebové chtěli letos v únoru podpálit dům, jehož obyvatelům vadil sousední soukromý klub, a zaživa tak pohřbít celou rodinu. To všechno za pouhých 10 tisíc korun. Rodině se naštěstí podařilo před plameny, které dřevěnou chatu v mžiku zachvátily, zachránit skokem z okna. Oběma hrozí až 20 let vězení.

Ve stejný den se soud vrátí rovněž k osmičlenné skupině obžalovaných, která slibovala klientům placení pojistného. Většinou však jen shrábla provize a tím to skončilo.

Podle spisu mladí makléři neoprávněně z pojišťovny, jejíž produkt svým klientům nabízeli, vylákali 35 milionů korun. Dalších osm milionů už pojišťovna, jež začala mít podezření, vyplatit odmítla. O případu v době, kdy firma ještě skvěle prosperovala, informoval jako první Deník. Fungování společnosti připomínalo pyramidovou hru anebo proslulé „letadlo“.