Tak to bude ode dneška opět vypadat u Krajského soudu v Hradci Králové při odročeném líčení v kauze jednoho z největších podvodů v Česku, který patří k neodmyslitelným škraloupům divoké éry mafiánského kapitalismu v Čechách druhé poloviny devadesátých let minulého století: v případu fondu Progres Invest.

Podle obžaloby, která se ke zdejšímu soudu vrátila po takřka pěti a půl letech, podnikatel Vladimír Michek spolu se svým společníkem Pavlem Dvořákem v letech 1994 až 1997 vylákali od 21 tisíc důvěřivců pod slibem až dvacetinásobného zhodnocení půl miliardy korun. Když zkrachovali, zůstaly jim na účtech pouhé dva miliony.

„Do firmy jsem vložila nějaké peníze a ze začátku nebyl problém, slibované výnosy jsem dostávala. Poté jsem se u firmy nechala i zaměstnat,“ uvedla při lednovém líčení svědkyně Lenka B. s tím, že po prvních zkušenostech, kdy výnosy tvořily 36 procent z počátečního vkladu, doporučila firmu i svým známým. Jenže pak už to šlo s firmou i vklady věřitelů jen z kopce.

Dvojice obžalovaných už jednou trest dostala. V září 2006 hradecký soud v ostře sledovaném procesu, kdy před soudem skandovali s transparenty lidé, kteří přišli o celoživotní úspory, poslal zakladatele fondu Michka na devět a Dvořáka na 6,5 let do vězení. Jednapadesátiletého Michka však v nepřítomnosti, je uprchlý a dodnes ho nenašel ani Interpol. Tehdy 48letý Dvořák se pro změnu odvolal a úspěšně.

Vrchní soud však po půl roce, v dubnu 2007, verdikt zrušil. Ne kvůli výši trestu, ale pro procesní pochybení. Požaduje, aby v obnoveném líčení byli přesně specifikováni jednotliví poškození a výše jejich škod.

(zprav)