Když jim přišel František Suchánek (1913) už v nočním oblečení otevřít, požádali ho o možnost napít se vody. Suchánek souhlasil a pustil je dovnitř. Daniš začal napouštět vodu do lahve, krátce nato se na chodbě objevila Anna Suchánková (1916). Byla bystřejší ve vyhodnocení situace, bohužel…

Gaži jí dal ránu pěstí, až upadla, do presu se dostal i Suchánek. „Kde máte peníze! Dejte nám je!“ K překvapení lupičů se v jiné části chodby objevila, přilákána hlukem, příbuzná Suchánkových Štěpánka Böhmová (1906). Daniš ji udeřil lahví plnou vody do hlavy tak prudce, až se rozlétla na několik skleněných střepů. Nejvíc ran ale dostala Suchánková, která zemřela na podlaze ložnice. Aby se násilníci zbavili nepohodlných svědků, museli zemřít i Suchánek s Böhmovou.

Místem starcovy vraždy se stala kuchyně, vražedným nástrojem kilogramové závaží a škrtidlo ze šátku. Taky Böhmová dostala velký počet ran závažím do hlavy, z každé strany jí Daniš a Gaži utahovali škrtidlo… Ženu našli až druhý den odpoledne, ještě žijící, ovšem 12. května 1990 zemřela v nemocnici na zápal plic a komplikovaná poranění hlavy. V době její smrti byli ovšem už pachatelé dva dny za mřížemi!

Jak k tomu došlo? Žádná z nakrátko přeživších obětí nebyla schopna vypovídat, natož pachatele relevantně popsat. Jako už tolikrát předtím se vyplatilo důkladné ohledání místa činu trojnásobné vraždy: daktylka na zásuvce kuchyňského stolu v bytě Böhmové byla porovnána s kontrolními otisky zhruba 500 osob - a souhlasila s otiskem palce pravé ruky Ondreje Gažika!

Gažik přiznal přítomnost v bytě v době masakru, co mu taky zbývalo, hlavní vinu ovšem sváděl na Gažiho. Což bylo další terno, tři trasologické stopy z ložnice Suchánkových totiž individuálně souhlasily s podešví Gažiho obuvi. Gaži přísahal, že je nevinný, zato Gažik je lump. A nádavkem práskl taky Daniše, jehož pachová stopa souhlasila se stopou zajištěnou na závaží, pohozeném na zahradě.

Vše pak dovršilo pět zajištěných vězeňských motáků, ve kterých trio výtečníků dopodrobna analyzovalo okolnosti masakru u Suchánkových, ale též vraždu Palowskiho… Verdikt Krajského soudu v Ostravě z listopadu 1992 zněl: Gažik, Gaži a Daniš - doživotí. Bohužel, Vrchní soud v Praze potvrdil trest jen prvně jmenovanému, jeho komplice lze prý ještě napravit vězením v délce čtvrt století.

Viktorín Šulc