Romské rodiny prý drží při sobě, nikdo z příbuzných ale o Kováčův návrat nestál. To, co měl za sebou, bylo i pro nadprůměrně tolerantní sourozence příliš: Kováč v okolí svého bydliště surově znásilnil dvě ženy, když první oběti bylo 86, druhé 67 roků! Z původně pětiletého trestu vězení si pachatel odseděl jen tři.V kriminále totiž sekal latinu, dokonce působil jako člen samosprávy odsouzených.

Po úsporách se jen zaprášilo

V posudku napočítáme celkem patnáct kázeňských odměn, v kolonce potrestání se naopak skví nula. Jenomže existovala i jiná bilance - a především ta měla být varující - z posledních 15 let života strávil Kováč ve výkonu trestu plných čtrnáct!

Slovák Kováč se po rozpadu federace stal cizincem. Vzhledem ke svému trestnímu rejstříku neměl šanci české státní občanství získat. A zaměstnání?
Našetřených patnáct stovek z kriminálu se zakrátko rozkutálelo: „Je pravda, že jsem potřeboval peníze na živobytí. Chtěl jsem jít na úřad práce o něco požádat, ale bohužel jsem tam nedošel,“ vysvětlil později cudně.

Nepříliš vzdálený závěr jeho pobytu na svobodě lze ilustrovat jiným citátem, nepoměrně drsnějším: „Nůž jsem měl v kapse bundy, což ona ale neviděla. Řekl jsem, že půjdeme spolu ven. Šla jako beránek. Mířili jsme k lesu, zdálo se mi, že tam se její mrtvola schová nejlíp. Po nějaké době jsem jí poručil, aby se zastavila. To už jsem měl ale v ruce nůž a máchnul jsem s ním proti jejím zádům. Okamžitě padla na kolena, pak na obličej. Po chvíli přestala chrčet…“
Teď však byl teprve 29. listopad 1995 a závěr Kováčovy zločinecké kariéry teprve nabíral spád. Obec Štoutov na Karlovarsku tvoří z drtivé většiny rekreační objekty, koncem listopadu trvale opuštěné. Právě do jedné z takových chat se Kováč vloupal.

Ukradená televize mu nestačila

Věděl, že patří ženě, která mu jako jedna z mála odepsala na jeho pohlednicový pozdrav z vězení. Přesto jí ukradl starý televizor. Zdálo se mu to málo. Nechtělo by to ještě nějakou vhodnou tečku? V tichu prázdné a zešeřelé chaty měl pocit nepřemožitelného pána situace. Co tu nechat nějaký vzkaz, nějaké znamení? Slavní lupiči to přece dělali!

Pokračování ve středu 26. září.

Viktorín Šulc