„V den, kdy se v jednom zemědělském družstvu slavily přítelovy narozeniny, našli ležet na dvoře s hlavou rozbitou několika ranami montážní pákou manžela. Na svědomí ho měli ti dva. Aby si zajistili alibi, jezdili po známých a údajně hledali oběť, která mezitím na místě činu umírala,“ pokračoval dál.
Jižní Čechy jsou v rámci České republiky už řadu let regionem s nejnižším počtem spáchaných vražd. Zásluhu na tom mají také relativně nízká nezaměstnanost a malá migrace obyvatelstva.

Kauza s pachutí kuriozity

Neznamená to však, že se kriminalisté nesetkávají s mimořádně brutálními zločiny nebo s vraždami, kterým neschází pachuť kuriozity. Právě v podobném duchu se odehrála kauza, vyvěrající rovněž z napětí vztahového trojúhelníku.

„Stalo se to v dubnu 1993 na Písecku. Pětačtyřicetiletý noční hlídač jistého zemědělského družstva zašel ráno za svým nadřízeným a v bezvadném vojenském pozoru ohlásil, že během jeho služby se nic nestalo. Pak ale dodal, že zabil svého dvacetiletého syna,“ krčí rameny major Růžička.
Hlídač byl známý opilec a syn se v tomto ohledu nepochybně potatil. Soudní lékaři napočítali pachateli výši alkoholu v krvi 2,72 až 3,80 promile, oběti 2,56! Motivace činu byla ovšem složitější, než obviněný uváděl: Třebaže syn byl opravdové kvítko, zdroj otcovy nenávisti nespočíval jen v tom, že „kluk dělal rodině ostudu.“

Latentní složku nesváru představovala také synova družka, která tchána sexuálně přitahovala. Tyto tendence maskoval ochraňováním ženy před opilecky agresivním synem.

Viktorín Šulc

Krátce před tragédií mladík skutečně svou družku fyzicky napadl, a ta si tchánovi postěžovala. Těsně po vraždě se pachatel vrátil ke snaše se slovy: „Už ti nebude ubližovat, už jsem ho proštochnul!“ Spolu pak strávili - údajně ve vší počestnosti - noc na služebním lůžku v takzvané hlídárně.

S bajonetem si počínal rychleji

„Jak se osudná bitka odehrála? Mladší ze soků chtěl uhodit protivníka tyčí do hlavy, ten druhý si však s bajonetem počínal rychleji - bodl syna celkem šestkrát do břicha, hrudníku a hlavy. Znalec z odvětví psychologie konstatoval, že oba byli muži v okamžiku střetu v rolích erotických a sexuálních soupeřů. Zasazení nadbytečného počtu bodných ran svědčí o snaze soka zničit,“ upozorňuje kriminalista Růžička.
V dubnu roku 1994 poslal soud vraha na dvanáct let do vězení.