„Shledal jsem, že podezření je velmi důkladně podloženo. Obviněný byl vzat do vazby ze dvou důvodů. Existuje reálná hrozba, že by mohl uprchnout, skrývat se a mařit trestní stíhání a také proto, že by mohl trestnou činnost opakovat,“ potvrdil soudce Jiří Procházka.

Jelikož Souhrada údajně trpí schizofrenií, bylo ve hře jeho umístění do vazební věznice v Brně, jejíž součástí je ústav pro výkon zabezpečovací detence psychiatrických nemocných. Soud však nakonec rozhodl, že se vrátí do spádové královéhradecké věznice, kde byl od pondělního zadržení.

Podle policie se Souhrada ke svému jednání doznal. „Ženu měl po předchozím vzájemném konfliktu nejprve napadnout ostrým předmětem, následně dalším ostrým předmětem do oblasti krku a způsobit jí dekapitaci – oddělení hlavy od těla,“ upřesnila policejní mluvčí Lenka Vilímková.

Po otřesném činu z domu v Žichlínku uprchl. Na útěku se zbavil některých svršků. Před dopadením se skrýval v lesích, kde se živil rostlinami a pil vodu ze studánek. „Motivem činu měly být dlouhodobější stále se stupňující konflikty se zemřelou,“ dodala Vilímková.

Podle informací, které se Deníku podařilo zjistit, mělo k vraždě dojít už minulý týden ve středu. Následující den měl muž absolvovat lékařskou kontrolu, do ambulance už ale nedorazil. S psychiatrickou diagnózou se léčil, předepsanou medikaci údajně dodržoval.

POHLED DO MINULOSTI:

Vražda, kdy potomek vztáhl ruku na své rodiče, není za poslední dobu jediným podobným případem, ke kterému v Pardubickém kraji došlo. Podobný případ řešili kriminalisté před osmi lety v Králíkách. Čtyřicetiletý muž trpící schizofrenií zavraždil oba svoje rodiče, třiašedesátiletého otce i šedesátiletou matku. Policie však tehdy vraha dopadla přímo na místě činu. „Údajně byl duševně nemocný, prý vedl řeči o mimozemšťanech, takže tam asi nějaká choroba byla. Prý se léčil, ale léky bral i nebral, asi tam musel hrát roli zkrat,“ popisovali místní.

Informace tehdy Deníku potvrdil i dlouholetý blízký přítel vraha. „Před několika lety byl nemocný, diagnostikovali mu schizofrenii. Byl rekreačním kuřákem marihuany, a když k tomu má člověk dispozice, může být i ‚tráva‘ spouštěcím mechanismem. ‚Tráva‘, trochu alkohol, k tomu autoritativní otec, to vše asi hrálo roli,“ přiblížil muž, který si přál zůstat v anonymitě.

Na rodiče zaútočil muž vojenským bajonetem. Se zavražděnými byl v domě dva dny, než jej policie zadržela. Upozornil na sebe v okamžiku, kdy se na zahradě pokusil obě těla spálit. „Na linku 158 bylo oznámeno, že podezřelý muž na zahradě manipuluje s mrtvým tělem,“ popsal okolnosti odhalení dvojnásobné vraždy šéf kriminalistů Jiří Karásek.

Při prohlídce domu našli policisté v posteli zastlanou mrtvolu mužovy matky. Vrahově pozornosti neunikl ani pes, kterého rovněž usmrtil. Na místě kriminalisté zajistili i vražednou zbraň.

Ilustrační foto
Černá středa: Policisté na Orlickoústecku vyšetřují dva případy vražd

DUŠEVNÍ PORUCHA

Ve stejný den, kdy policie vyšetřovala v Králíkách, zaútočil v patnáct kilometrů vzdáleném Jablonném nad Orlicí dvaačtyřicetiletý muž na svou nevlastní matku, která známým hlídala šestiletá dvojčata. Útočník ženu udeřil pivní lahví do hlavy, sebe a holčičku před ním dokázala zachránit. Chlapeček zemřel na následky poranění mozku. „U obou zadržených mužů byla v minulosti zjištěna duševní porucha. Oba byli vzhledem k duševnímu stavu umístěni na psychiatrické oddělení Vazební věznice v Brně Bohunicích,“ potvrdila státní zástupkyně.

K případu, kdy dcera zavraždila svou osmašedesátiletou matku, pak došlo loni v červenci v Třebovici na Orlickoústecku. Zasadila jí třináct ran sekerou do hlavy a následně ji ještě škrtila. Letos v únoru poslal krajský soud ženu na 15 let do vězení.

V Třebovicích na Orlickoústecku došlo v jednom z domů k hádce – žena své dceři vyčítala, že nemá práci. Ta vzala sekeru a zasadila matce několik ran do hlavy. Ve středu byla vzata v Ústí nad Orlicí do vazby.
Dcera ubila matku sekerou, poté ji škrtila provazem