Smrt třicetiletého výsadkáře v lednu 2009 bude zřejmě už brzy vyšetřena. Policie právě zahájila trestní stíhání dvou mužů.
Jde o dvaapadesátiletého zkušebního výsadkáře a dvanáct let staršího vedoucího Zkušební laboratoře záchranných prostředků a padákové techniky.

Před rokem, 28. ledna 2009 byly na chrudimském letišti prováděny stabilizační seskoky padákem v rámci vojskových zkoušek osobního výsadkového kompletu OVP - 80.08. Po 15. hodině došlo k tragédii – třicetiletý výsadkář se ze sedmisetmetrové výšky zřítil k zemi a zabil se.

V průběhu vyšetřování si policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování vyžádal veškeré potřebné znalecké posudky. Na základě těchto posudků a dalších získaných informací zahájil trestní stíhání dvou mužů, kteří měli sledovat testování nového typu padáku a správně jeho funkčnost vyhodnotit.

Snížení počtu seskoků

Jak ale policie zjistila, tato velmi zodpovědná práce měla velké trhliny. Informace o průběhu vyšetřování poskytla tisková mluvčí chrudimské policie Věra Hamáčková: „Zkušební výsadkář zaznamenal při zkušebním seskoku nepříznivý aerodynamický jev – takzvaný klonivý moment. Tuto informaci však neuvedl do záznamu o zkušebním seskoku, čímž znemožnil přímé vyhodnocení závady.“

To ale nebylo jediné pochybení. Jak bylo vyšetřováním zjištěno, vedoucí zkušební laboratoře zpětně nevyhodnotil průběh seskoku, ze kterého jako ustanovený pozorovatel pořídil videozáznam.

„Tím znemožnil zjištění závadového stavu a jeho odstranění. Tento závadový jev nezanesl do záznamu o zkušebním seskoku. Dále svévolným snížením počtů zkušebních seskoků o 50 % zapříčinil, že zkušební ústav nebyl schopen z těchto důvodů odhalit základní příčinu vzniku klínového momentu, a to nevhodné umístění výsadkového zásobníku. Závěr tedy je, že zadavateli, Armádě České republiky, poskytl jím podepsané, nedostatečně vyplněné a na pravdě se nezakládající záznamy o zkušebních seskocích. Na základě těchto podkladů potom vojenští výsadkáři prováděli vojskové zkoušky,“ doplnila Věra Hamáčková.

Oba muži jsou obviněni z trestného činu obecné ohrožení. V případě uznání viny jim hrozí trest odnětí svobody jeden a pět let.

Padák už se nesmí používat

Obvinění jsou dlouholetými pracovníky akreditovaného výzkumného ústavu, kteří zásadním způsobem porušili smlouvu snížením náročnosti a počtu stanovených seskoků.- Tato smlouva se týkala Modulárního nosného systému MNS 2000.

Smrt třicetiletého příslušníka výsadkového praporu připomíná na chrudimském letišti pomníček.

Za třináct měsíců po této tragédii došlo na chrudimském letišti k dalšímu pádu parašutisty, tentokrát šlo o pětadvacetiletého vojáka. Svým zraněním podlehl v královéhradecké fakultní nemocnici, kam ho přepravil vojenský vrtulník.

Jak poznamenala armádní tisková mluvčí Jana Růžičková, náčelník generálního štábu zastavil s okamžitou platností používání padáku, který se stal vojákovi osudným. „Tento typ se používá v armádě už od roku 1980,“ řekla Růžičková.