Teprve dvacetiměsíční hošík si na hrozný zážitek z procházky dobře pamatuje. „Od té doby se bojí tmy, nemůže usnout a v noci je neklidný. Asi to vyvolal ten šok,“ řekla babička chlapce Dana Kubaštová. Městská policie, která útok vyšetřovala, věc vyhodnotila jako přestupek. „Je to prý tím, že neměla velké zranění. Ošetření jejího pejska stálo dva tisíce, bundu měla úplně roztrhanou. O tom ale nemluvme, jde především o psychickou újmu,“ dodala Kubaštová. Její dcera už se nechce útokem zabývat, podávat žalobu nehodlá. Důležité je pro ni to, aby na incident se synem co nejrychleji zapomněli.
Krajská veterinární správa v Pardubicích už v domě, kde majitelka problematických psů žije, provedla kontrolu před rokem v únoru. Už tehdy totiž došlo k útoku a bylo třeba v objektu učinit šetření. „Nebyli vakcinovaní, což paní vzápětí napravila, nevykazovali známky týrání,“ potvrdil ředitel veterinární správy Josef Boháč.
Poté, co se zpráva o napadení maminky s kočárkem objevila na veřejnosti, se do případu vložil chrudimský starosta František Pilný. Řešil ho s veterinární správou, městskou policií i odborem životního prostředí, který jako státní orgán může majitelku psů potrestat. „Vydal jsem se mezi svátky za tou paní osobně, byl jsem tam i na Nový rok. Ale neotevřela, o komunikaci zřejmě nestojí,“ řekl včera starosta Pilný. Dodal, že měl v plánu ženě nabídnout určitou pomoc, navrhnout jí případné předání psů k adopci nebo možnost výcviku, o který by se postarali pracovníci chrudimského útulku. „Když nekomunikuje, je tu i další cesta, a to vyhledat majitele domu, kteří té ženě objekt pronajali. Ti jsou povinni zabezpečit plot tak, aby psi neutíkali,“ doplnil starosta.
Odbor životního prostředí Městského úřadu v Chrudimi už udělil pokutu, ovšem tento týden získal další podnět. „Vedeme další samostatné řízení,“ uvedl vedoucí odboru Ivo Rychnovský.