A zatímco ve většině domácností je konec roku spojen s vůní purpury, soudní sváteční atmosféru „provoněla” vůně marihuany.

Před předsedu hradeckého krajského soudu se totiž postavil pětatřicetiletý Martin Křivský spolu se svojí o osm let starší manželkou Thi Minh Duong Křivskou, které obžaloba vinila z toho, že pěstovali spolu s dalšími čtyřmi lidmi v obci Zaječice na Chrudimsku konopí. „V prostorách svého domu si kvůli tomu zřídili hydroponní pěstírnu konopí. To vše v úmyslu pěstovat rostliny konopí setého, které poté chtěli sklidit a dále prodávat,” stálo v obžalobě. První úrodu jim však překazila závada na elektroinstalaci, která pěstované konopí znehodnotila.

Pěstitelé se však prvním nezdarem nenechali vyvést z míry a ihned se vrhli do pokusu nového. Ten se již zdařil, neboť v květnu letošního roku jim jejich „políčko” vyneslo přes třináct kilogramů květinek konopí.

Oba manželé před soudem svého činu litovali. Při výslechu uvedli, že je k tomuto kroku vedla jejich tíživá finanční situace. „Máme mezi Vietnamci pár známých. Ti od nás věděli, že máme na Chrudimsku usedlost. Proto nás oslovili, zda jim ji nechceme pronajmout a získat nějaké peníze,” řekl před soudem Martin Křivský s tím, že měli slíbeno, že z výnosu prodeje marihuany budou mít provizi ve výši třiceti procent ze zisku z prodeje. „Nic jsme ale nikdy nedostali,” dodal Křivský. Jeho slova potvrdila i jeho manželka. Ta prý ale o první sklizni konopí nic nevěděla. „S druhou jsem ale pomáhala jejich zahradníkovi,” řekla Křivská.

Soud nakonec oba „hříšníky” poslal na tři roky do vězení s podmínečným odkladem na čtyři léta. Rozsudek se stal ihned pravomocným. Nikdo se proti němu neodvolal.