Po téměř pěti a půl letech se dnes před hradecký krajský soud vrátí případ jednoho z největších podvodů v Česku, který patří k neodmyslitelným škraloupům divoké éry mafiánského kapitalismu v Čechách poloviny 90. let.

Už při vyslovení jména Vladimír Michek a jeho chrudimské společnosti Progres Invest se tisícům podvedených vaří krev v žilách. Michek spolu se svým společníkem Pavlem Dvořákem v letech 1994 až 1997 vylákali od 21 tisíc důvěřivců pod slibem až dvacetinásobného zhodnocení půl miliardy korun. Když zkrachovali, zůstaly jim na účtech pouhé dva miliony.

V září roku 2006 je hradecký krajský soud v ostře sledovaném procesu, kdy před soudem skandovali s transparenty lidé, kteří přišli o celoživotní úspory, poslal do vězení. Zakladatele fondu Michka na devět a Dvořáka na 6,5 let. Jednapadesátiletého Michka však v nepřítomnosti, je uprchlý a dodnes jej nenašel ani Interpol. Tehdy osmačtyřicetiletý Dvořák se pro změnu odvolal a – úspěšně.

Procesní chyby

Vrchní soud totiž po půl roce, v dubnu 2007, verdikt zrušil. Ne kvůli výši trestu, ale pro procesní pochybení. Požaduje, aby v obnoveném líčení byli přesně specifikováni jednotliví poškození a výše jejich škod. Zabralo to poté skoro pět let mravenčí práce, věc se vrátila i kriminalistům. Vloni v červnu spis konečně dostal na stůl hradecký krajský soud. První jednání obnoveného procesu začíná právě dnes.

„Vrchní soud požaduje, aby byly podrobně rozepsány jednotlivé trestné činy, kolik kdo fondu svěřil, jaká byla jeho škoda… V původním rozsudku nebyly tyto údaje tak podrobně rozvedené,“ vysvětluje státní zástupce Ivo Ježek, který má případ stejně jako před šesti lety na starosti.

Proč ale příprava nového projednávání trvala tak dlouho? Není to rána pod pás klientům Progres Investu, kteří čekají na spravedlivý trest viníkům, když už se nikdy nedočkají svých peněz?

„Kvůli dopracování spisu muselo být znovu zahájené trestní stíhání, věc šla znova kriminalistům. Spis má dnes skoro 200 tisíc stran. Mnohem obsáhlejší je především samotná žaloba, ta má nyní 4,5 tisíce stran. Je to vlastně kompletně nový materiál,“ tvrdí Ježek.

Skoro dvě stě tisíc stran v 673 svazcích přitom měl i původní, vrchním soudem vrácený spis. Jen znalecké posudky v oboru ekonomie čítaly 6890 stran. A vynesení rozsudku trvalo dvě hodiny. Seznam poškozených tehdy soudkyně nečetla, ale nechala jej promítnout na plátno. Pokud by jej četla, zabralo by jí čtení rozsudku několik dní.

Dvořák se před soudem obhajoval, že ve firmě měl na starosti především technické zázemí a o finanční situaci společnosti neměl přesné informace. Činnost firmy podle něj byla právně v pořádku. Tvrdil, že v roce 1995 chtěl společnost sám opustit, Michek ale údajně jeho odchod oddaloval.

„Všechny investice byly v režii Michka. Když jsem se ho ptal, zda je to v mezích zákona, odvolával se na právnické posudky,“ hájil se Dvořák.

Michek vs. Dvořák si přitom nebrali servítky, koho okrást.

Třeba v březnu roku 1997, kdy už byl krach firmy na spadnutí, lákal Progres Invest do svých spárů i občany z Troubek a Bochoře, těžce zasažené povodní. Tehdejší obchodní zástupce Progres Investu Otakar Roubíček před soudem přiznal, že mezi nimi vybral téměř pět milionů korun. Peníze získané například z výplaty pojistek chtěli investovat do doby, než začnou stavět. Přišli ale o všechno.

„Byl to hyenismus“

„To byl hyenismus, okrást lidi, kteří neměli často ani střechu nad hlavou,“ láteřil před soudním senátem Roubíček. Sám je prý také obětí. „Dal jsem tam s družkou celkem dva milióny korun. Posledních 400 tisíc jsem vložil krátce před krachem. Bez rozpaků je přijali, i když věděli, že už je konec,“ dodal.

Vynesení rozsudku sledovala asi desítka poškozených klientů Progres Investu. „Jsem z toho rozčarovaná. Vložila jsem tam celoživotní úspory a utekli s tím za hranice. Zpátky jsem ještě nic nedostala,“ řekla novinářům jedna z poškozených.

Podezřelé bylo podnikání fondu přitom už v roce 1994, se závěry šetření finančním úřadem však nikdo nic neudělal. Progres Invest, který působil po celé republice, se zhroutil na podzim 1997, v únoru 1998 ho krajský soud poslal do konkurzu. Konkurzní správkyně však zajistila na účtech firmy jen dva miliony korun.

Michek totiž firmu Progres Invest těsně před jejím zhroucením převedl na zlínskou společnost T.G.V. podnikatele Josefa Touše. Ten pak v roli takzvaného bílého koně podepsal směnky, kterými bylo z firemního účtu Progres Investu odčerpáno 3,9 milionu korun. Touše za to pražský vrchní soud v roce 2004 odsoudil do vězení na 2,5 roku.

Dlouhých 18 let: Jak šel v kauze čas

1994
– Vznik firmy Progres Invest v Chrudimi, investiční společnost zakládá Vladimír Michek a slibuje vysoké úročení vkladů.

1994 – První podezření, že firma nemá potřebná povolení k tomu, aby disponovala s vklady klientů, s výsledky šetření však úřady nic neudělaly.

1995 – Činnost firmy prověřují národní ČSOB, policie a finanční úřad.

1997 – Michek převádí majoritní podíl firmy na TGV Zlín zastupované Toušem. Ještě téhož roku společnost Progres Invest končí činnost.

26. 2. 1998 – Byl vyhlášen konkurz. Lidé do společnosti vložili celoživotní úspory, hlásí se jich přes 21 tisíc a chtějí zpět 457 milionů korun.

2004 – U Krajského soudu v Hradci Králové padl první rozsudek. Josef Touš již koupil zkrachovalou firmu, podle senátu se také obohatil. Vrchní soud v Praze mu snižuje trest ze čtyř let na třicet měsíců.

dodnes – Policie a Interpol od té doby marně pátrá po Vladimíru Michkovi. Podle neověřených informací v zahraničí zemřel. V roce 2009 hrozilo, že případ bude promlčen.

12. 9. 2006 – Krajský soud v Hradci vynesl rozsudek:
- Vladimír Michek byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání devíti roků; pro výkon trestu zařazen do věznice s ostrahou; dále mu byl uložen trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu funkcí ve statutárních orgánech obchodních společností po dobu 10 let;
- Pavel Dvořák byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání šesti roků a šesti měsíců; pro výkon trestu zařazen do věznice s ostrahou; dále mu byl uložen trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu funkcí ve statutárních orgánech obchodních společností na dobu sedmi let.

12. 4. 2007 – Vrchní soud v Praze (z podnětu odvolání obou žalovaných a státního zástupce) napadený rozsudek zrušil a věc vrátil státnímu zástupci k došetření. Jako důvod soud uvedl, že bylo špatně zahájeno trestní stíhání (procesní vady přípravného řízení nelze podle vrchního soudu odstranit v řízení před soudem).

7. 6. 2007 – Krajský soud v Hradci Králové vrátil věc k došetření státnímu zástupci.

20. 6. 2011 – Případ dostal na stůl soudce hradeckého krajského soudu Petr Mráka.

3. 1. 2012 – Začíná obnovené hlavní líčení.
Jak fungovalo Michkovo „letadlo“

Progres Invest vklady nezhodnocoval, k jejich výplatě používal vklady od nových vkladatelů. Řádné podnikání společníci jen předstírali.

Systém připomínal klasickou pyramidovou hru (letadlo), v níž Michek a Dvořák peníze používali pro vlastní potřebu a na výplaty vysokých provizí dealerům.

Významná část peněz také odplynula do Michkem a Dvořákem řízené firmy New Trade Company, která v roce 1998 zkrachovala.

Peníze z Progres Investu podle soudu převážně odčerpával Michek, který také ve společnosti působil déle než Dvořák.
Michka doposud hledá Interpol

VLADIMÍR MICHEK
hledaný muž, vydán mezinárodní zatykač

Datum narození: 26. 7. 1955
Pátrání: od 28.11.1997
Bydliště: okres Chrudim
Nebezpečný: NE
Ozbrojen: NE
Nakažlivá nemoc: NE
Státní příslušnost: ČR
Výška: 175 až 180 cm
Zdánlivé stáří: 50 až 55 let

Popis osoby
Postava: střední
Barva vlasů: hnědé
Tvar vlasů: rovné
Barva očí: hnědé

Další údaje k popisu osoby se v policejní databázi bohužel nevyskytují.
Otázkou je, jestli Michek vůbec žije. Před pěti lety se kriminalisté domnívali, že žije nejspíš v jižní Evropě.

(kim, zprav)