Podezírá je z pokusu poškodit finanční zájmy Evropské unie a z pokusu o dotační podvod za 25,2 milionu korun. Na webu zastupitelství to uvedl státní zástupce Adam Borgula.

Více obviněných

Obvinění podle něj v rámci projektu modernizace hotelu financovaného z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod uváděli nepravdivé údaje a v žádostech o proplacení nákladů předkládali nepravdivé dokumenty. „Tímto jednáním byla obviněnými následně také neoprávněně předložena Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod žádost o platbu ve výši 25.196.869,11 Kč s DPH, přičemž k jejímu vyplacení nedošlo," uvedl Borgula.

Hotel BohemiaPřípad souvisí i s vyšetřováním zakázky na opravu Národního hřebčína v Kladrubech. Pojítkem v obou případech má být stavební společnost Metrostav, která opravovala chrudimský hotel rovněž vyšetřovaný v souvislosti s hřebčínem. Mluvčí Metrostavu František Polák loni potvrdil, že mezi obviněnými figuruje i tato stavební firma.

Hotel mimo provoz

Kvůli oběma případům v roce 2013 zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na radnici v Chrudimi a v Regionální radě regionu Severovýchod v Hradci Králové. Devět lidí ze stavebních firem a hřebčína bylo později obviněno.

Hotel Bohemia vlastnila společnost Homa holding. Na modernizaci budovy dostala evropskou dotaci přes 43 milionů korun, která byla později pozastavena kvůli vyšetřování zakázky na opravu hřebčína v Kladrubech nad Labem. Na obou zakázkách se podílel Metrostav. Stavební práce se pak zastavily. Homa holding od smlouvy na poskytnutí dotace odstoupil a majitel firmu i s hotelem prodal jiné společnosti.

Samotný hotel Bohemia je tak kvůli opravám od ledna 2013 stále mimo provoz. Nedošlo ani k realizaci zamýšleného podzemního parkoviště před hotelem. Do přípravy tohoto parkoviště se přitom finančně zapojilo i město Chrudim, které už dříve stačilo přispět společnosti Homa holding částkou 750 tisíc korun na nutné přeložky inženýrských sítí.

(čtk, man)