Pohledávky za loňský rok tak u obou záchytek činí celkem 4,4 milionu korun.

Rušno bývá hlavně v říjnu a o Vánocích

Pardubická záchytka má kapacitu 11 míst a za pobyt se platí 3200 korun. Zařízením  prošlo 1245 lidí, z toho bylo 1052 mužů a 135 žen.  „V porovnání s předešlými lety je trend v počtu přijatých osob vzestupný," konstatoval mluvčí  pardubické nemocnice Dušan Korel.

Stanice lidem za pobyt vyfakturovala téměř čtyři miliony korun, klienti jí stále dluží přibližně 2,9 milionu korun.

„Z toho je patrné, jak je vymáhání dlužných částek úspěšné. Samozřejmě je mnoho opakovaných dlužníků, řada z nich jsou například bezdomovci bez trvalého bydliště," podotkl mluvčí. Někteří lidé za pobyt dluží i více než deset tisíc korun, v minulosti tu dokonce zaznamenali člověka s dluhem  200 tisíc korun.

Záchytka má i návštěvníky, kteří zde pobývají často. „Jeden klient se propustí a za dvě hodiny se opět přijímá," řekl Dušan Korel. Opilci po personálu požadují peníze a cigarety, ničí povlaky na matracích a působí i řadu dalších problémů.

Policie sem vozí i cizince. Zřejmě nejvzdálenější zemí, jejíhož  občana záchytka přijala, je africké Kongo. O opilé klienty se stará  vedoucí lékařka, staniční sestra, pět zdravotních sester, pět sanitářů a deset lékařů, kteří se zde střídají na pohotovostních službách.  Nejrušněji je tu prý v říjnu a o Vánocích.

Dluží zejména bezdomovci

Královéhradecká záchytka loni přijala 1213 lidí pod vlivem alkoholu. V porovnání s předchozím rokem to bylo o 200 klientů více.   „Zda je to trvalejší trend, však není jednoznačné," řekl ředitel záchytné stanice Vlastimil Kyral.

Oproti  pardubickému zařízení zde přijali vyšší počet žen. Bylo  jich 169, o 34 více. Kapacita záchytky je osm míst, cena za pobyt činí 2000 korun. Na rozdíl od Pardubic zde prý bývá nejrušněji o Velikonocích.

Problémy s neplatiči se však nevyhnuly ani hradecké záchytce. „Vzhledem k spektru klientů je vymahatelnost  obtížná, za rok 2013 činily pohledávky přibližně 1,5 milionu korun," uvedl ředitel. Dlužníci jsou většinou nezaměstnaní, bezdomovci a jiné sociální případy. Většinou bývají na záchytné stanici opakovaně.

Největší komplikace bývají s agresivními opilci, ale i s lidmi, kteří si v opilosti přivodí vážné zranění, například úrazy hlavy. Také zde mají zkušenosti s cizinci, přijímají sem například obyvatele pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí. „Nejvzdálenější klienti byli pravděpodobně z Mongolska," řekl Vlastimil Kyral.