Lidé si však musí dát pozor na to, že se mezi ty pravé kontrolory vloudí i podvodníci.

Zatím poslední falešní „energetici” řádili tento týden na Jičínsku. Navštívili zde dvě seniorky s báchorkou, že jim jdou vrátit přeplatek za elektřinu. „Jednalo se o ženy, které se k důchodkyním vnucovaly do bytu,” řekl tiskový mluvčí jičínských policistů Petr Janda s tím, že v prvním případu se mělo jednat o asi třicetiletou ženu tmavší pleti, která seniorku přesvědčovala o tom, že jí nese přeplatek za elektřinu. „Požadovala samozřejmě rozměnění bankovky v nominální hodnotě pět tisíc korun. Žena u sebe neměla požadovanou hotovost a podvodnice odešla s nepořízenou,” řekl Janda.

Podobně se podle mluvčího chovala i žena v Nové Pace, kde se do domku vnucovala pod báchorkou odečtu elektroměru a přidala tvrzení o přeplatku. „Ani v tomto případě si podvodnice naštěstí nic neodnesla,” informoval Janda. Dodal, že v tomto případě se mělo jednat o ženu bílé pleti s čepicí na hlavě ve věku asi 40 až 50 let.

Policisté v této souvislosti varují zejména starší spoluobčany, aby si do svých domovů nepouštěli neznámé osoby. „Důležitým prvkem bezpečí jsou zavřené dveře,” řekl mluvčí s tím, že před otevřením dveří se mají vždy lidé přesvědčit, kdo za nimi stojí. „Využívejte kukátka a bezpečnostní řetízky. Nevěřte tvrzením o přeplatcích, dárcích a výhrách. Nepodlehněte ani žádostem o půjčky na ošetření a opravy porouchaných vozidel. Neplaťte za zásilky pro rodinné příslušníky, když o tom nejste předem od rodiny informováni,” uvedl Janda. Dodal, že při takto podezřelé návštěvě mají lidé ihned kontaktovat policii.