„Vraždou se chtěl zbavit nepohodlných bývalých obchodních partnerů a zakrýt stopy jiné trestné činnosti,“ uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Podle jeho slov se muži, jejichž fyzická likvidace byla připravována, měli společně s dalšími osobami včetně objednavatele vraždy v minulosti podílet na majetkové trestné činnosti. „Jejich zmizení by totiž policii ztížilo práci při rozkrývání této trestné činnosti,“ vysvětlil Hanták.

Výjimečný trest

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se případem začali zabývat začátkem měsíce února. „V krátké době se jim podařilo poskládat jednotlivé střípky mozaiky, která propojila tento případ s jinou trestnou činností,“ konstatoval Hanták.

Oba obvinění jsou podle jeho slov stíháni pro podezření ze spáchání trestného činu přípravy vraždy, spáchaného formou spolupachatelství, vazebně. V případě prokázání viny jim hrozí až patnáctiletý trest odnětí svobody. V krajním případě i trest výjimečný.

„Zadržením dvou podezřelých práce detektivů nekončí, naopak. Vyšetřování je na začátku a společně s dalšími věcně a místně příslušnými složkami Policie ČR se detektivové a kriminalisté nyní zaměří na aktivity všech osob, které v případu plánované vraždy figurují,“ dodal mluvčí Hanták.
Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Zásahová jednotka

Klec spadla v sobotu 7. února v podvečer přímo ve Ždírci nad Doubravou na krucemburské výpadovce. Náhodní svědci si museli připadat jako v americkém akčním filmu, když z policejních vozidel vyskákali příslušníci zásahové jednotky v kuklách a se zbraněmi v rukou. S Musilem ani jeho slovenským komplicem, kteří projížděli Ždírcem v osobním voze stříbrné barvy, se údajně nepárali. Auto zastavili, muže vytáhli ven a spoutali je.
„Volal mi starosta, že se něco děje. Že je ve městě asi policejní zásah. Vtrhli prý do kanceláří a domu,“ uvedl místostarosta Ždírce nad Doubravou Jiří Pavlíček.

„Až do úterka jsme ale nevěděli, co se přesně stalo a proč. Byly to jen spekulace. Nedozvěděli jsme se nic ani od policie. Z našich tu byli pouze z Chotěboře a hlídali dopravu,“ dodal Pavlíček.

Zadržený Josef Musil podnikal ve sféře finančního poradenství. O jeho dalších aktivitách ale nikdo nic konkrétního nevěděl, městem šly pouze dohady.
„Na obci nám nabízel své služby finančního poradce. Jaké měl další aktivity, jsme ale netušili, městem se pouze šuškaly nejrůznější zkazky, nic určitého ale nevěděl nikdo,“ vysvětlil Pavlíček. Místostarosta také vyvrátil informace, že by byl Musil v zastupitelstvu. „To jsou chybné údaje, v zastupitelstvu nikdy nebyl.“

Člen ODS

Josef Musil je členem Místního sdružení ODS ve Ždírci nad Doubravou a ještě do včerejška vykonával funkci jeho předsedy.
„Nadpoloviční většinou může být z funkce odvolán,“ řekl ještě před středeční operativní schůzkou člen ždíreckého místního sdružení Petr Adam. Dá se očekávat, že se tak skutečně stalo a ždírecká ODS už má nového předsedu.

O případném vyloučení Josefa Musila z řad občanských demokratů může podle regionálního manažera ODS za kraj Vysočina Jaroslava Makovce rozhodnout pouze místní sdružení.

„Může tak učinit ale až v okamžiku případného pravomocného odsouzení,“ dodal Makovec. Na otázku, jestli se v ODS o případu mluví, odpověděl, že ano.
„Je ale nutné konstatovat, že v tomto případě jde o selhání jednotlivce,“ zdůraznil Makovec.

Byl to věřící člověk

Lidé ve Ždírci nad Doubravou byli případem Josefa Musila, o kterém se dozvěděli v úterý večer z televizního zpravodajství, zaskočeni.
„Teď se tady o ničem jiném nemluví,“ řekl penzista František J. „Kdo ví, jestli tady bude moci jeho paní po tom všem zůstat. Myslím si, že lidi Musila moc rádi neměli.“

Zaměstnanci ždíreckého autobazaru podotkli, že by to do Josefa Musila nikdy neřekli. „Byl to takový distingovaný člověk,“ shodli se. S překvapivým sdělením přišel pracovník jedné z místních čerpacích stanic. „Byl to věřící člověk. A dost se tady v tomto směru angažoval. Chtěl ve Ždírci například iniciovat stavbu kapličky,“ sdělil muž.