Obžaloba, kterou v pondělí přednesl státní zástupce, má celkem 28 bodů. Obsahuje obvinění ze zapalování vozů, vyhrožování pistolí, mačetou či požárem, útok boxerem i krádeže se statisícovou škodou. Při čtení některých  bodů se obžalovaní smáli a kroutili hlavou. Reagovali tak například na obvinění, že  oloupili dvě ženy.

Hrozili muži granátem

Zřejmě nejzávažnějšího skutku se dopustili bratři Milan (35) a Jan  (33) Hermanovi. Podle státního zástupce chtěli v roce 2011 vydírat muže z Pardubic, a proto křivě obvinili jeho syna z toho, že je napadl nožem. Mladík byl obviněn z pokusu o vraždu a ublížení na zdraví a byla na něj uvalena vazba.

Oba muži  ho i před soudem označili za útočníka. Jeho otci pak vzkazovali, že změní výpověď, pokud jim vyplatí pět milionů korun nebo na ně převede dva byty. Hrozili také, že mu hodí do bytu granát a že ho zabijí. Mladíkovi se však podařilo dokázat, že na místě činu nebyl, a soud ho osvobodil.

Milan Herman včera nevypovídal, jeho bratr však trval na tom, že se křivého obvinění nedopustil. „Dodnes jsem stoprocentně přesvědčen, že to byl on," prohlásil. O otci mladíka tvrdil, že se „provokativně" projížděl kolem jeho domu ve svém mercedesu a posunky naznačoval, že mu ustřelí hlavu. Jeho kamarádi jsou prý Romové a policejní informátoři. „Já se jich bojím," řekl Herman.

Nakradla prý jen pro sebe

Herman odmítl i další části obžaloby, zejména bod, v němž je viněn, že vydíral muže a požadoval po něm 20 tisíc korun. „Nevyhrožovali jsme mu. To by byla sebevražda," ohradil se u soudu. Podle něj muž spolupracuje s policií a už deset let „dodává lidi do vazby".

Svou vinu popřeli i další obžalovaní.  „Nejsem žádný násilník, ani vyděrač, jen jsem prodával drogy," řekl dvaačtyřicetiletý Pavel Rejman, který se v jiném případu zodpovídá právě z drogových deliktů. Milana Hermana údajně vůbec neznal, jeho bratr  mu prý jen domlouval kupírování psa.

Muži odmítli i to že by oloupili dvě ženy.  Podle obžaloby si jedna z nich objednala odvoz z Hradce Králové do Pardubic, ale ačkoli jim zaplatila předem, chtěli po ní další peníze. Když je odmítla, donutili ji vystoupit z auta a jeden z nich ji napadl, poranil jí hlavu a rameno a uloupil jí nákup a osobní věci.

Obžalovaný Jaromír Čáp (24) včera řekl, že žena  chtěla, aby ji odvezli do hradeckého obchodu, aby tam kradla. Slíbila jim, že ukradne věci i pro dítě Jana Hermana. „Ale nakradla jen pro sebe, tak ji Herman vyhodil z auta,"  uvedl muž. Druhá žena si prý loupež také vymyslela.

Čtyři z obžalovaných včera soud požádali, aby se jednání konalo v jejich nepřítomnosti. Soud žádostem vyhověl. Hlavní líčení potrvá zřejmě do poloviny března.