S pětitisícovou bankovkou v ruce a širokým úsměvem na tváři zavítal v uplynulých dnech ke dveřím domu pětaosmdesátiletého důchodce ve Slatiňanech muž vydávající se za pracovníka pojišťovny. Důchodci oznámil, že mu jde vrátit dvoutisícový přeplatek. Avšak staříkovi nakonec zůstaly jen oči pro pláč. Podvodník mu z domu ukradl všechny jeho úspory. Důchodce tak přišel o 81 tisíc korun.

Popis podvodníka
Podle získaných informací se jednalo o muže ve věku mezi 55 a 60 lety. Vysoký byl 180 centimetrů, statné postavy, krátkých tmavších vlasů. Na sobě měl hnědou čepici s kšiltem, zimní světle hnědou bundu do pasu, tmavé kalhoty a pod bundou červenou mikinu nebo svetr. V řeči byl slyšet slovenský přízvuk.

Důvěřivý muž pozval údajného pracovníka pojišťovny dál. Muž se posadil v kuchyni a čekal, než dostane na pětitisícovou bankovku nazpět.

„Stařík sáhl do peněženky, ale tam potřebnou sumu k vrácení nenašel. Proto přinesl dózu, do které si ukládá drobné peníze na nákupy. Ani zde neuspěl. Posledním místem byla hliněná nádoba na strouhanku, v níž měl uloženo 78 000 korun. Nádobu přinesl do kuchyně a neznámému muži vrátil tři tisíce,“ upřesnil chrudimský policejní mluvčí Lukáš Maier.

Obě dózy i peněženku ponechal důvěřivec na stole v kuchyni a odešel s mužem k autu, aby mu podepsal doklady. Podvodník však šel napřed, a když důchodce došel před dům, nikoho již neviděl. Jen co se vrátil do domu, bylo mu vše jasné. Z kuchyně zmizely všechny nádoby s penězi i portmonka.

K podobnému případu došlo koncem uplynulého týdne i na Hradecku. Popis muže je obdobný a mohlo by se tedy jednat o stejného pachatele. Policisté proto opět varují především důchodce, aby nebyli důvěřiví a nepouštěli nikoho cizího do domu.

(sir)