Slovák Antonín Novák, který byl odsouzen za znásilnění a vraždu devítiletého Jakuba Šimánka z Havlíčkobrodska na doživotí, se odvolal.

Jenže Novák se neodvolal hned po vynesení rozsudku. A v zákon hovoří jasně. Odsouzený nemá možnost se dál odvolávat. Nováka o tom včas poučil i soudce Petr Mráka.

„Soud obdržel od Nováka dopis, v němž bez dalších důvodů a podrobností napsal, že se odvolává,“ potvrdil mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Michal Strnad.

K tomu podotkl, že spis sice bude muset putovat na Vrchní soud do Prahy, ale ten by neměl případ veřejně přezkoumávat jak je obvyklé, měl by odvolání rovnou zamítnout.

Obhájce Nováka Rudolf Fori prohlásil, že o odvolání svého klienta nic neví. Je pravděpodobné, že Novák své odvolání poslal ještě před tím, než rozsudek vůbec viděl, a aniž by se poradil s obhájcem.

„Teprve později si uvědomil, co ho vlastně čeká. Zjistil, že už se nikdy na svobodu nedostane, že tam shnije,“ komentoval zvrat v Novákově postoji otec zavražděného Jakuba Hynek Blaško.

To, že se Novák snaží ještě nějak zvrátit doživotní trest, překvapil i státní zástupkyni Hanu Flídrovou. Ta si po vynesení rozsudku nechala lhůtu na rozmyšlenou.

Myslí si, že Novákovi došlo, že když se vzdal práva na odvolání, tak se unáhlil. Novák podle ní reagoval po vynesení doživotního rozsudku spontánně a jeho nový postoj podle Flídrové podporuje její názor, že Novákova projevená lítost nad činem byla spíše účelová.

Novák byl také odsouzen k vyhoštění z Česka na dobu neurčitou, a pokud by měl být někdy podmínečně propuštěn, putoval by rovnou do detenčního ústavu. Soud tím chtěl docílit, aby se Novák už nikdy nedostal na svobodu.

Novák před soudem tvrdil, že chce podstoupit dobrovolnou kastraci a jeho obhájce naznačil, že by si mohl trest odpykávat ve vězení na Slovensku.