Soudce přečetl svědecké výpovědi dětí, které popsaly, jak si je Novák divně prohlížel a pozoroval. Po jednom z chlapců dokonce chtěl, aby ho doprovázel po městě. Děti pak Nováka poznaly na policejních fotografiích.

„Jel jsem na kole pro cigarety do Kauflandu. Po cestě jsem si všiml divného muže, který mě pozoroval. V obchodě mi cigarety neprodali, ale ten muž se nabídl, že mi je koupí. Musel za mnou běžet. Představil se jako Tomáš a nabízel mi peníze za to, když mu ukážu náměstí. Chtěl jsem se ho zbavit, tak jsem se s ním domluvil, že se sejdeme v neděli kolem jedné odpoledne,“ popsal setkání s Novákem jeden z chlapců, který pak na smluvenou schůzku nepřišel.

„Je to pravda. Proč jsem to dělal, ale nevím,“ řekl Novák soudu. Takto podobně odpovídal prakticky na všechny otázky během celého procesu.
Podle vyjádření ředitele psychiatrické léčebny neselhala ve východoslovenském Plešivci u Nováka ambulantní léčba, ale Novák sám, který léčbu nedodržoval a nespolupracoval. Podle něj byl Novák v takovémto případě pro společnost vysoce nebezpečný.

Proto bylo v prosinci 2008 rozhodnuto, že se musí Novák vrátit do ústavního léčení. Úřady ho ale nemohly sehnat, protože se nezdržoval v místě trvalého bydliště. Místa pobytu navíc před úřady tajil. V té době byl již v České republice, kde si našel práci prostřednictvím firmy Heroja v podniku Valeo Humpolec.

Novák tajil své problémy se sexualitou i před dnes již bývalou manželkou Alenou Farkašovou. Spolu se seznámili v psychiatrické léčebně v Plešivci.

Farkašová si myslela, že tam byl Novák kvůli alkoholismu. Podle ní měl brát nějaké léky, ale tvrdil, že mu nedělají dobře.


Chlapcův otec Hynek Blaško: Novákovu omluvu nepřijímám

Hradec Králové - Vzápětí po verdiktu Krajského soudu v Hradci Králové nad třiačtyřicetiletým Slovákem Antonínem Novákem, který dostal za znásilnění a vraždu Jakuba doživotní trest, jsme o rozhovor požádali otce malého chlapce, generála Hynka Blaška.

Co říkáte na rozsudek?
Já si myslím, že žádný rozsudek nemůže nahradit bolest. I kdyby ho sekali na kousky, tak toho kloučka to už nikdy nevrátí. Chtěl bych říci, že jednání soudu bylo vedeno naprosto korektně.

Novák řekl, že svého činu lituje. Věříte mu?
To neberu. Je to účelové, chtěl jenom docílit toho, abychom ho všichni litovali a aby nedostal trest, který mu právem patří.

Viděl jste v pátek Nováka poprvé?
Ano.

Jaké pocity jste měl?
To je těžko říct. Jak byste se cítili vy na mém místě?

Myslíte, že existuje trest, který by ho byl schopen opravdu potrestat?
Žádný trest nemůže vyjádřit to, co se stalo.

V jednom z rozhovorů jste řekl, že chcete Novákovi pohlédnout do očí. Udělal jste to?
To nešlo, protože on stále koukal do země.

Vraždu Jakuba a smrt jeho matky jste spojil. Cítíte to tak, že spolu souvisí?
Určitě. Protože maminka Jakuba na tom byla psychicky velmi špatně, a když je člověk permanentně v psychickém stresu a vypětí, tak se to projevuje tak, že máte studené ruce a nohy. Proto si plynovým kotlem přitápěla víc a bohužel v kombinaci s digestoří, to byla smrtelná kombinace. Příčina to nebyla, ale má to své souvislosti.

Cítíte alespoň částečnou satisfakci v tom, že Novák by měl být trvale izolován od společnosti?
Vždycky jsem říkal, že takovýto lidé musejí být od společnosti izolováni, protože jim likvidují jejich dětství. Poznamenají je na celý život.

Už víte, jaké další právní kroky budete podnikat?
Na to vám neodpovím, protože v současné době to mají v ruce právníci a ti posuzují celou věc, protože je tam spousta dalších otazníků, které je potřeba zodpovědět.