Kdo doufal ve vyřčení rozsudku v případu osmičlenného gangu, který čelí obžalobě z výroby a prodeje pervitinu, toho včera u Krajského soudu v Hradci Králové čekalo zklamání.

V kauze nefiguruje jen velký počet obžalovaných, kteří se ani nevešli na jedinou lavici, ale početný je i seznam svědků. Včera se navíc někteří z nich ani nedostavili. Líčení tak bylo přerušeno. pokračování je naplánováno na duben.

Před soudem se včera objevilo hned několik svědků, z nichž obhájci obžalovaných zřejmě příliš velkou radost neměli. Potvrdili totiž, že s některými se znají a drogy od nich dostávali či kupovali celkem pravidelně. „Znám Lucku Křížkovou. Kupovala jsem si od ní pervitin asi tak rok. Jaké množství a za kolik, si už nepamatuji. Je to už dlouho,“ vypověděla svědkyně Michaela Kuchařová.

Křížková byla podle obžaloby jedním z dealerů pervitinu. Stejně tak drogy údajně prodával Robert Šulc, Daniel Sauer, Jaroslav Houf, Marian Makula a Nikol Palewiczová. Pomyslnou hlavou gangu a výrobcem pervitinu byl podle spisu další obžalovaný, Pavel Brunclík, a jeho přítelkyně, která také čelí žalobě, Monika Emerová. Všichni se však cítí nevinní. Pokud se k něčemu doznali, tak jen k braní pervitinu. „Drogy jsem Kuchařové neprodávala. Pokud jsem měla něco pro vlastní potřebu, tak jsem se s ní občas rozdělila,“ uvedla například Křížková.

V neprospěch Houfa a Sauera svědčila včera Zuzana Masaryková. Ta podle svých slov byla silně závislá na pervitinu a po dobu, co ho brala, dostávala dávky právě od Houfa. O Sauerovi věděla, že prodává. „Asi tři měsíce jsem brala téměř denně. Pak jsem se jela léčit,“ řekla. Přímo Sauer oponoval, že „tuto slečnu nezná a nikdy ji neviděl“.

Mezi čtenými důkazy zazněly i výsledky policejních expertiz provedených na věcech, jež byly zabaveny u Sauera a Brunclíka s Emerovou. Ty prokázaly stopy či zbytky pervitinu. Obhájkyně Brunclíka a Emerové však vznesly námitku, kdy protokolace prohlídek byly chybné a tyto důkazy by tedy neměly být použity.

V případě viny hrozí obžalovaných až dvanáctileté vězení.