Během uplynulého víkendu došlo v Územním odboru Chrudim ke dvěma případům, kdy měl být člověk napaden psem.

Na první oznámení vyjížděli policisté z Třemošnice do obce Seč, kde měl 33letý majitel psa zapomenout dát svému věrnému příteli vodítko, popřípadě košík a pejsek tak mohl volně pobíhat po veřejném prostranství. Přitom měl napadnout dva kolemjdoucí. Naštěstí k vážným zranění nedošlo a policisté věc šetří pouze jako přestupek proti veřejnému pořádku.

Daleko závažnější následek měl druhý případ, který šetří muži zákona z Obvodního oddělení Hlinsko. Přímo v Hlinsku se zahradní grilování změnilo ve velice nepříjemnou událost. V neděli kolo osmé hodiny večer měl pes majitelky domu pravděpodobně bez zjevné příčiny napadnout desetiletého chlapce. Rodiče ho s vážným zraněním převezli do nemocnice. Policisté z Obvodního oddělení Hlinsko danou událost prověřovali a ve věci zahájili šetření pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti.

Co z toho plyne? Ač jsou vaši čtyřnozí miláčci sebemírumilovnější, nikdy nevíte, jak může na pro něj neobvyklou situaci zareagovat. Zabezpečte svůj pozemek tak, aby váš pejsek neměl možnost utéct a volně se potulovat po veřejném prostranství. Pokud s ním jdete na procházku, nezapomeňte doma vodítko.

Buďte obezřetní i při otevírání vrat. Po dobu kdy jsou vrata otevřena a vy se svým automobilem vyjíždíte na ulici, nemáte kontrolu nad svým po dvoře pobíhajícím psem. Ten může vyběhnout na ulici, kde třeba právě prochází jiný „páníček“ se svým pejskem. V ten okamžik je velké riziko vzájemného napadení mezi psy. V tom horším případě může pes napadnout i člověka. Je obecně známo, že někteří psi nemají rádi poštovní doručovatele. Zrovna tak jsou i děti, které cestou ze školy vašeho psa za plotem provokují. Věřte, že váš pes takové osoby cítí už na dálku. V ten okamžik může využít situace, rozběhnout se na ulici a vyřídit si s nimi „své účty“ po svém.

V případě návštěvy zvažte, zda je vhodné a nutné nechat svého „hlídače“ v centru dění. Při přátelských radovánkách a dětském vřískotu se stokrát nic nestane a po stoprvé může dojít k neštěstí.

V žádném případě netvrdíme, že podobně zareaguje každý pes, ale prevence v uvedených případech je určitě velmi důležitá.

Eva Maturová, policejní tisková mluvčí