Podvod za desítky milionů odhalili policisté, celníci a pracovníci finanční správy v Pardubickém kraji.

Kolotoč, který měl podvodníkům vynášet miliony za obchody s řepkou, se sice točil, ale peníze z něj už žádné nevypadly. Finanční úřad byl rychlejší.

Šlo o velmi důmyslný podvod. Pachatelé chtěli stát šidit na daních. Jako výdělek jim sloužila semena řepky olejky a později řepkový olej. Tyto komodity vozili přes hranice sem a tam a nárokovali za ně daňové odpočty.

Z Německa, Polska a Slovenska mířila nákladní auta se semenem  či cisterny s olejem přes Českou republiku do Maďarska a na Slovensko a odtud zřejmě zpět do Polska.

Celkem podvodníci převezli asi 8100 tun oleje a 1100 tun semen.

Očekávaný zisk z tohoto podvodu? V desítkách milionů korun. Podvodníkům se dokonce vyplatilo točit stovky aut přes hranice. Přepravní náklady by jim totiž velmi bohatě kompenzovaly vyplacené náhrady od státu. Jenže k tomu nedošlo.

Finanční úřad pojal podezření velmi záhy a místo výplat zahájil kontroly.

V České republice zadrženo pět osob

„Řetězec byl rozdělen na více článků. Z Polska začínali řepkovým semenem. Poté, co se začátkem roku změnila legislativa, přešli na řepkový olej. Aby zkrátil daňovou povinnost, nestavěl se obchodník do role prvodovozce, ale využil k to-mu nastrčené firmy. Neplatil tedy daň, ale pouze marži fiktivním prodejcům. Olej pak ale následně opět fiktivně vyvážel do další členské země Evropské unie (EU) a požadoval vyplacení náhrady daně od finančního úřadu," popsala Iva Stejskalová, vedoucí oddělení nepřímých daní Finančního úřadu Pardubice.

Finanční úřad, celníci a policisté odhalili celý řetěz firem zapojených do podvodu. Celkem bylo v České republice zadrženo pět osob – tři si již vyslechly obvinění a dvě putovaly rovnou do vazby. Věk obviněných se pohybuje od 54 do 58 let.

„Za zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby hrozí pachatelům pět až deset let vězení," nechal se slyšet Michael Kastner, vyšetřovatel odboru hospodářské kriminality.

Tři podezřelí jsou i na Slovensku. S ohledem na fakt, že se do účelově vytvořeného obchodního řetězce zapojilo více než 15 subjektů, nelze vyloučit, že v průběhu vyšetřování dojde k obvinění dalších osob.

„Prokázaná škoda je 40 milionů korun. Je to za období 4 až 5 měsíců, protože finanční úřad problém brzy detekoval," uvedl Kastner.

Policie měla do tří měsíců od ohlášení připravenou dokumentaci umožňující zahájení trestního stíhání.

Vše vyvrcholilo v červenci zásahem s krycím označením Olej. Zúčastnilo se ho padesát policistů a dvacet celníků. Bylo zadrženo pět podezřelých, provedeny čtyři domovní prohlídky 
v jejich bydlištích a tři prohlídky jiných prostor a pozemků. Zásah se uskutečnil na Chrudimsku, Svitavsku a Orlickoústecku.

Akce získala mezinárodní charakter, neboť souběžně probíhaly výslechy osob a domovní prohlídky i na Slovensku, kam síť podvodníků také sahala.

Policistům se podařilo zajistit peníze na účtech i další majetek podezřelých, včetně 25 tisíc litrů řepkového oleje. Způsobenou škodu tak státu zaplatí sami pachatelé.