Chrudimští kriminalisté v současné době řeší tři totožné případy podvodů s celkovou škodou bezmála půl milionu korun. Pokaždé to začíná stejně.

"Poškození inzerují zboží k prodeji na některém z bazarových portálů. Na inzerát následně zareaguje zájemce o koupi s tím, že si u dopravní společnosti zajistí dopravu, prostřednictvím které také uskuteční platbu za inzerované zboží. Následně poškozenému přijde odkaz, který se skutečně na první pohled tváří jako oficiální stránky dopravce. Poškozený je po rozkliknutí odkazu vyzván k tomu, aby vyplnil bankovní údaje a mohl tak získat peníze za zboží na svůj účet. Vše se opět jeví velmi důvěryhodně. Když skrze odkaz poškozený vyplní bankovní údaje, získává pachatel přístup do internetového bankovnictví poškozeného a v té chvíli spolupráce končí. Následně už jen z účtů poškozených mizí peníze na cizí bankovní účty," uvedla policejní mluvčí Iveta Kopecká.

V některých případech jsou převedené peníze z bankovních účtů podle ní vybírány prostřednictvím bankomatů, a tak je známa alespoň podoba osob, které peníze vybírají. "Ne vždy se jedná o pachatele uvedených podvodů, nicméně i tak bychom s nimi potřebovali mluvit. Jestliže osoby na fotografiích poznáváte, ozvěte se policistům na linku 158," vzkázala mluvčí (fotky ve fotogalerii).

Pachatelé jsou podezřelí z trestných činů podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Rady, jak nenaletět podvodníkům:

- I přesto, že se odkazy tváří důvěryhodně, vždy raději navštivte oficiální stránky, v nejlepším případě si vše telefonicky ověřte přímo u dopravní společnosti. - POZOR: Podvodníci dokáží věrohodně napodobit internetové stránky/odkazy jakéhokoliv dopravce!
- Nikdy neumožňujte vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, komu zcela nedůvěřujete.
- Kupující na inzertních portálech NIKDY nepotřebují citlivé údaje z vaší platební karty.