Hlavním obviněným je podnikatel z Chrudimska, který byl prý organizátorem podvodů a jehož policie zatkla doma. Na případ upozornila televize Nova.

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek Nově řekl, že skupina nakupovala různé druhy olejů, například ložiskový, který pak přimíchávala do cisteren s naftou, jež měla na opuštěném místě. Výsledný mix podezřelí vozili jako levnou naftu majitelům čerpacích stanic. Ke krácení daně docházelo podle Skřepka i tím, že členové gangu olej rovnou lili do zásobníků čerpacích stanic. Z oleje se totiž na rozdíl od čisté nafty spotřební daň neplatí.

Policie tvrdí, že podvod byl založen na systému takzvaných bílých koní. Hlavnímu obviněnému, podnikateli z Chrudimska, policisté zabavili nemovitosti a miliony korun nalezené u něj doma. Detektivové zatím přesně nevědí, kolik na podvodech vydělal - zatím zmapovali asi 15 milionů korun, uvedla Nova.
Podezřelými obchody s pohonnými hmotami se policie zabývá již několik let.

Další obvinění přibyla tento měsíc, kdy po muži a ženě, kteří čelí od roku 2007 obvinění z rozsáhlého podvodu a poškozování věřitele, bylo zahájeno trestní stíhání dalšího člověka. Policie o případu informovala v říjnu 2006 - dva podnikatelé z Plzeňska podle ní dováželi prostřednictvím tří různých firem z Německa do Česka benzin a naftu, neodváděli prý ale daně. Dvojice byla původně stíhána za tři čtvrtě miliardové krácení daní, policie pak ale obvinění změnila.

Počátkem letošního dubna zase celníci zadrželi během dvou týdnů šest vozidel, které podle nich nelegálně přepravovaly přes 100.000 litů pohonných hmot. Řidiči aut vozili naftu, benzin a lehké topné oleje ze sousedních států a neplatili z nich spotřební daň, sdělil tehdy mluvčí celníků Jiří Barták. Podle něj tak mohli poškodit stát na dani téměř o 1,2 milionu korun.

Minulý měsíc Hospodářské noviny napsaly, že obchod s nezdaněnou naftou a benzinem způsobuje státu vážnější škody, než dosud úřady odhadovaly. Podle prvních přesnějších propočtů, které pro úředníky a poslance zpracovala společnost Benzina, může jít ročně o osm miliard korun, uvedl deník.