Detektivové z Královéhradeckého kraje již dotáhli do konce vyšetřování trojnásobného vraha, jehož poslední obětí byla na začátku letošního roku důchodkyně v Týništi nad Orlicí.

Pardubičtí kriminalisté se nyní zabývají zářijovým mordem v Jablonném nad Orlicí.

Trojnásobná vražda

Hradecká krajská policie v těchto dnech navrhla státnímu zástupci obžalovat sedmatřicetiletého muže, který je obviněn ze tří vražd na Rychnovsku a Šumpersku. Policejní vyšetřování případu tím v minulých dnech skončilo.

Z pohledu vyšetřovací anabáze bylo na samém počátku celé kauzy vyšetřování lednového mordu čtyřiasedmdesátileté ženy v Týništi nad Orlicí, které nakonec přivedlo policii na stopu pachatele, jenž se později přiznal i k neobjasněné vraždě na Šumpersku v září 2009.

Tento výčet však nebyl konečný. „O několik dní později se doznal rovněž k tomu, že spáchal i třetí vraždu," řekla tisková mluvčí královéhradeckých krajských policistů Ivana Ježková.

Policejní zásahové komando muže zatklo v souvislosti s vraždou seniorky z Týniště nad Orlicí ze dne 18. ledna letošního roku.

Tento případ  původně vypadal jen jako nepodařená loupež. Podle kriminalistů muž do rodinného domu důchodkyně vnikl v časných ranních hodinách maskovaný kuklou a pod pohrůžkou použití nože ji donutil k vydání 7500 korun.

„V obavě z prozrazení a v úmyslu zakrýt předchozí trestnou činnost ji zamkl do skříně, kde se žena udusila," uvedla mluvčí.

Policisté měli také indicie nasvědčující, že by muž mohl mít podíl i na vraždě dvaasedmdesátiletého důchodce ze Sudkova v Olomouckém kraji z 30.září 2009. Co je otřesné, šlo zde o jeho příbuzného. „Muž se k činu doznal. Jak sám uvedl, jeho příbuzný mu odmítl poskytnout finanční půjčku, proto ho napadl pěstí do obličeje, pak ho rdousil a usmrtil. Nakonec odcizil tisíc korun. Stopy svého jednání se snažil zakrýt tím, že v domě založil požár," uvedla mluvčí.

K poslední přiznané vraždě došlo podle muže v mezidobí mezi oběma činy. A opět šlo o příbuzného. „Přiznal se, že v únoru loňského roku navštívil svého sedmašedesátiletého příbuzného v Lípě nad Orlicí a uškrtil ho provazem. Po usmrcení ho na jeden den ukryl v domě v posteli a druhý den ho vhodil do studny," řekl vyšetřovatel případu Michal Hynek. Dodal, že z mužovy strany byl tento akt mstou za to, že jeho pozdější oběť ho chtěla nahlásit na policii,  když  jí vykradl dům.

Vyskočil oknem

V úterý v odpoledních hodinách kriminalisté Krajského ředitelství Pardubického kraje zahájili trestní stíhání čtyřiatřicetiletého muže z Bruntálska pro trestný čin vraždy.

Té se měl dopustit v polovině září, kdy po předchozí hádce ubodal svoji dvacetiletou těhotnou přítelkyni.

Muž po činu vyskočil z okna z výšky bezmála  deseti metrů a utrpěl mnohačetná poranění. „Aktuální zdravotní stav muže, který je i nadále velmi vážný, umožnil policistům na základě dosud shromážděných důkazů obvinit ho ze zločinu vraždy na těhotné ženě. Tu spáchal zvlášť surovým způsobem," řekla mluvčí krajských policistů Jitka Vavřinová. Dodala, že další okolnosti,  zejména motiv činu, budou předmětem pokračujícího vyšetřování.Vzhledem k vážnému zdravotnímu stavu je muž stíhán na svobodě.

„Po dohodě s dozorovým státním zástupcem žádné další informace nebudou prozatím poskytovány," dodala mluvčí.

Oběma mužům hrozí v případě odsouzení až výjimečné tresty.