Rudolf Kuchár je poctivým nálezcem. V neděli našel venku na trávě za domem peněženku s občanským průkazem a 4.650 korunami.

„Myslel jsem, že vše poztrácel některý zaměstnanec Technických služeb při sekání trávy. Když jsem dotazem u pracovnice města zjistil, že nikomu nic nechybí, šel jsem v pondělí vše ohlásit na policii."

Neunesli urážku?

Peněženku však nechal pan Kuchar doma. Když se jej policisté ptali na důvod, bezelstně jim sdělil, že tak úplně nevěří, že by se peníze nemohly na služebně „ztratit". Po policistech jen žádal, aby mu umožnili kontakt přímo s majitelem věcí.

„Asi jsem tím ty dva urazil, já to však nemyslel osobně. Prostě se jen bojím, že ne všichni u policie jsou úplně poctiví," tvrdí dnes muž. „Oni ale zase naznačili, že mi jde jen o nálezné. Nesmysl! Kdyby mi šlo o peníze, nechal bych si je hned a všechny," říká pan Kuchar.

Surovost i ostuda

„Pak jsme se začali dohadovat. Jeden z policistů se naštval, chvatem mě popadl, zkroutil mi ruce za záda a nasadil mi pouta. Přitom mně podrážel nohy a tlačil mi tělo dopředu, jako by chtěl, abych spadl čelem na zem. Křičel jsem strachem i bolestí z těsně sevřených pout. S rukama za zády bych se nemohl před pádem chránit. Hrůza," vydechl Jan Kuchar.

„Z násilí policisty mě pak bolely okopávané nohy, ale i otlaky od pout a celé tělo, takže jsem chtěl k lékaři. Převozu jsem se ale dočkal až po dalších hodinách, kdy mě drželi zavřeného na služebně. Nemocnicí mě vedli v poutech, jako zločince. Byla to hanba," říká muž rozechvěle.

Rudolf Kuchař ukazuje ruce otlačené od pout.

Případ se šetří

Rudolf Kuchár podal na chování policistů stížnost. Mluvčí policie Jitka Vavřinová se k případu nechce vyjadřovat, protože vše už šetří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Nevím, jak dlouho šetření potrvá, stěžovatele ale s výsledkem seznámíme. Přesně tak, jak nám ukládá zákon," slibuje mluvčí GIBS Radka Sanderová.

„Já se ale bojím, že se všechno zamete pod koberec, protože policisté budou jistě hájit svoji odlišnou verzi. A kamer, jež by potvrdily má slova, jsem si nikde nevšiml," povzdechl si Rudolf Kuchar.