Obžalovaný se v uvedenou dobu vloupal násilím do zdejšího poštovního úřadu. Kromě nářadí si s sebou vzal i kuklu, vlastnoručně vyrobenou výbušninu a nelegálně drženou pistoli. Pomocí odpálené výbušniny se pokusil otevřít trezor s téměř 113 tisíci korun, ceninami a jinými věcmi v hodnotě asi 30 tisíc korun. To se mu nepodařilo, proto vzal jen 750 korun, které našel v pracovním stole zaměstnankyně pošty. „Přitom byl vyrušen hlídkou Policie České republiky. V úmyslu zabránit svému zadržení a v úmyslu usmrtit dvakrát vystřelil na službu konajícího policistu, oblečeného do služebního stejnokroje,“ uvedla Faltusová s tím, že naštěstí k zásahu policisty nedošlo.

„Nepoznal jsem, že střílím na policistu,“ vypověděl ve čtvrtek u soudu obžalovaný Robeš. Tvrdil také, že poprvé vystřelil vedle muže, aby ho jen zastrašil. Policista se pak ukryl za roh budovy.

„Uviděl jsem záblesk z pistole a cítil před obličejem teplo,“ líčil u soudu policista Miroslav Věříš, na kterého obžalovaný vystřelil poprvé ze vzdálenosti asi tří metrů. Podle něho Robeš věděl, že je policistou, měl na sobě oblečenou policejní bundu s neprůstřelnou vestou a v okolí pošty stála rozsvícená policejní auta.

Obžalovaný Robeš byl v minulosti již asi desetkrát trestán. Naposledy byl v roce 1993 odsouzen za vraždu a jiné trestné činy na 23 let do vězení se zvýšenou ostrahou. V roce 2007 byl podmínečně propuštěn na svobodu se zkušební dobou sedmi let. V ní se však opět dopustil loupeže na poště ve Starém Bydžově. „Nyní mu hrozí patnáct až pětadvacet let vězení, případně až doživotí,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.