S odhalováním padělaných dokladů mají poslední dobou policisté v Pardubickém kraji své četné zkušenosti. Tentokrát však bylo překvapení, kam si pro jejich držitele zajeli. Spolu s vojenskou policií totiž šli pachatele sbírat přímo do kasáren. Ne ale mezi vojáky, ale mezi dělníky, kteří tam pracují na stavbě.

"Policisty zajímalo, zda mají v pořádku nejen osobní a cestovní doklady, ale i pracovní povolení. Čtyři z nich jim ale předložili padělané nebo pozměněné doklady, které policisté na místě odhalili," uvedla mluvčí pardubické policie Andrea Muzikantová.

Cizinci využili ke vstupu do Evropské unie bezvízovou dohodu, která jim s biometrickým pasem umožňuje pobyt na území České republiky po dobu devadesát dní. Cizinci však nepřijeli za turistikou, ale za výdělkem.


"Nejprve se sami dotazovali na práci v oboru stavebnictví ve vojenském útvaru. Byli však odmítnuti s upozorněním, že musí mít pracovní povolení. Z tohoto důvodu si cizinci opatřili padělané občanské průkazy Rumunska a nechali se na stavbě zaměstnat prostřednictvím pracovní agentury jako občané Evropské unie," popisuje jednání dělníků policejní mluvčí.

V současné době jsou cizinci umístěni v zařízení pro zajištění cizinců a připravuje se jejich transfer zpět do země původu. Bylo jim vydáno rozhodnutí o správním vyhoštění a cizincům byla stanovena doba tří let, po kterou jim nebude umožněn vstup na území členských států EU a současně policejní orgán cizincům sdělil podezření z přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny, za které jim hrozí až tři roky vězení.