Třiačtyřicetiletý Jiří B. ze Skutče si měl podle obžaloby chrudimského státního zastupitelství pod příslibem vrácení vypůjčit od svého dřívějšího zaměstnavatele užitkový vůz Seat Inca za účelem přestěhování svých osobních věcí ze Skutče do Luže, a to loni 9. března. Ještě týž den však měl svoje rozhodnutí změnit a užíval jej nadále po delší čas.

Poškozené ho nakonec odstavil poblíž obce Diváky na Břeclavsku, kde bylo republikovou policií nalezeno 10. dubna 2006. Majitel auta následně vyčíslil škodu, která na něm vznikla, a to částkou 24 600 Kč. Podle žalobce se tím měl Jiří B. dopustit trestného činu zpronevěry.

Obžalovaný se ke všemu doznal. Na svou obhajobu uvedl, že si chtěl původně auto půjčit opravdu jen na uvedené stěhování svých věcí a poté jej v pořádku vrátit. Druhý den si prý vše ale rozmyslel. „Po konfliktu s matkou jsem začal nakládat s autem jako s vlastním a odjel jinam,“ uvedl Jiří B. už v přípravném řízení.

Soud měl proto ulehčené rozhodování. Dal za pravdu obžalobě, když uznal muže ze Skutče vinným ze zpronevěry. Vzal rovněž v úvahu, že jde o dosud už čtrnáctkrát soudně trestaného recidivistu, který si svoje dřívější tresty postupně vykonává, tak jako nyní, kdy je ve výkonu trestu za jiný majetkový delikt ve Věznici Jiřice.

Poslal ho proto na dalších šest měsíců do věznice s dozorem. Současně mu nařídil, že musí zaplatit majiteli užitkového automobilu Seat Inca škodu v požadované výši 24 600 Kč. Jiří B. se nakonec s tímto rozsudkem smířil. Zamlouval se i státnímu zástupci, který se rovněž vzdal práva na odvolání, a tak okamžitě nabyl právní moci. Obžalovaný odešel ze soudní síně opět v doprovodu vězeňské eskorty.