Celou událost nakonec řešili městští strážníci, kteří prošetřovali i možnost, že se mohlo jednat o rasově motivovaný útok. Napadeným je totiž Rom.

„Rasovou motivaci jsme ale nakonec mohli jednoznačně vyloučit,“ uvádí velitel skutečských strážníků Jiří Stuna. „Paradoxní na celé události je fakt, že tím, kdo se dopustil přestupku, je nakonec pouze vlastník zahrady, jemuž jsme proto vyslovili domluvu,“ pokračuje Stuna.

Chtěli si jen hrát?

Podle velitele skutečských strážníků totiž není samotný vstup na cizí pozemek přestupkem a prokázat narušitelům další nekalé úmysly není snadné.

„Nikdo se například sám nepřizná, že šel krást. V tomto případě se třeba chlapci bránili tvrzením, že si chtěli na cizí zahradě jenom hrát,“ vysvětluje Stuna.

Bez ohledu na tento případ skutečský velitel připomíná, že neubývá ani případů, kdy nezletilé děti posílají krást sami rodiče.

Stuna se proto jednoznačně přimlouvá za snížení věkové hranice pro trestnou odpovědnost, ale také za přísnější posuzování některých skutků, mezi nimi i neoprávněného vstupu na cizí pozemek.