Další případ, kdy člověk řídil auto pod vlivem marihuany, se stal minulý týden v Jihlavě. Policisty na sebe řidič upozornil tím, že nerespektoval dopravní značku. „Stalo se to na Masarykově náměstí, kde policejní hlídka dohlížela na silniční provoz,“ popisuje případ Kroutilová.

Policejní hlídka za autem vyjela a na Palackého ulici se jí podařilo jej přimět k tomu, aby svůj Peugeot 207 zastavil.

Z auta vystoupil teprve osmnáctiletý mladík z Jihlavska. Policisté mu provedli dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v krvi. Ta byla negativní. Následný test na ovlivnění návykovou látkou však naměřil pozitivní hodnotu.

„Řidič uvedl, že kouřil marihuanu. Policisté mu zakázali další jízdu a byl mu zadržen řidičský průkaz,“ dodala Kroutilová s tím, že mladý muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích.

Vloni bylo odhaleno od začátku roku ke konci června devět obdobných případů, letos je jich již třináct. Marihuanu bohužel požívá podle statistik nemalé procento populace. I ta však může v silničním provozu způsobit značné problémy. „Největší riziko je u halucinogenních drog, jako je LSD. Ty mohou způsobit, že si člověk představí situaci, která ve skutečnosti neexistuje. Podobně velké riziko je u marihuany, která může navodit stav, kdy je vnímání zkreslené. Výrazně snižuje schopnost reakce,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Není droga, která by byla ku prospěchu

Pro řidiče by mělo být varováním, že není žádná psychotropní látka, jejíž požití by nebylo v silničním provozu nebezpečné. Například pervitin reakce jedince na podněty zrychluje a to může být stejně rizikové jako jejich snížení.

„Co se týká alkoholu a drog, je podle mého názoru riziko za volantem přibližně stejné, záleží také na množství požitých drog,“ říká policistka Kroutilová.

Stejně jako v případě alkoholu nepřipouští zákon ani u drog žádný přípustný limit, pod jehož hranicí by se mohlo řídit.

Test na ovlivnění psychotropními látkami, který policisté řidičům provádějí, může ukázat buď negativní, nebo pozitivní hodnotu. Následně je řidič vyzván, aby se podrobil odběru biologického materiálu. Odmítnutí je sankcionováno značnou pokutou.

Obecně lze za odmítnutí lékařského vyšetření udělit pokutu 25 až 50 tisíc korun. „Už jsme letos šetřili případy u požití drog za volantem, kdy došlo vzhledem k množství požité látky k podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ dodává Kroutilová.