Šestatřicetiletého muže, který pochází z Ostravy a má dvě malé dcery, viní obžaloba z těžkého ublížení na zdraví ukončeného ve stádiu pokusu.

„V červenci 2012 v Jaroměři u domu po předchozí hádce se sousedy vzal ve svém bytě kuchyňský nůž a v úmyslu způsobit těžkou újmu na zdraví zaútočil na prvního poškozeného nožem nejméně pěti výpady a mácháním nože ze strany na stranu proti hrudi a břichu poškozeného, který se aktivně bránil dřevěným koštětem," píše se ve spisu.

Nožem jsem ho chtěl jen vystrašit

Posléze došlo k napadení druhého, šestadvacetiletého  muže, který údajně přišel původnímu napadenému na pomoc. Avšak pro dobrotu na žebrotu. Ve snaze svého přítele zachránit před útoky agresora, „schytal" druhý muž bodnutí do břicha.

Co ale celému incidentu předcházelo? „Grilovali jsme. Pak René přišel z práce a se svým známým popíjel, hrála jim tam hlasitá hudba se sprostými texty písní. My jsme tam ale měli děti, a tak ho šla přítelkyně požádat, jestli by hudbu neztlumil. Neudělal to, tak jsem tam šel já. Potom švihl po přítelkyni půllitr," popsal prvopočátky případu, který nyní řeší hradecký soud, první napadený muž.

Žena měla na Nováka nejprve chrstnout trochu ovocného piva, aby se zchladil. Pak už se události odehrávaly ráz na ráz. „Prali jsme se. Když jsme přestali, tak obžalovaný údajně řekl, že mě zabije a šel si domů pro nůž. Bránil jsem se koštětem, které jsem o něj rozlámal na kusy. Pak jsem od něj odběhl," líčil před soudem napadený třicetiletý muž.

A jeho výpověď potvrzuje druhý poškozený. „Kdybych nezasáhl, tak by ho zabil," vysvětlil muž, proč se do rvačky zapojil. „Podtrhl jsem mu nohy, ale on to ustál. Otočil se a bodl mě," dodal.

Ke svému činu se obžalovaný přiznal. „Moc si toho nepamatuju, protože jsem byl opilý. Měl jsem v sobě pět piv a rum. S nožem jsem na něj nešel s tím, že mu ublížím, ale že ho postraším. Chtěl jsem, aby mi dal pokoj," vysvětil Novák u soudu, kam ho z vazby přivedla eskorta. A dodal, že mu někdo o hlavu přelomil dřevěnou tyč.

Soudní líčení by mělo pokračovat až do středy.