Na konferenci Kriminologické dny, která se koná na Univerzitě Hradec Králové, to v pondělí řekl novinářům předseda České kriminologické společnosti Miroslav Scheinost.

„Pokud chceme snížit počet recidivistů, tak se musíme zamýšlet nad programy pro propuštěné vězně, dát jim alespoň možnost, aby se takzvaně mohli chytit," upozornil Miroslav Scheinost.

Zatímco v roce 2000 byla mezi obviněnými necelá třetina opakovaně trestaných, v roce 2013 to bylo více než polovina.

„V 90. letech byla poměrně velká část trestné činnosti způsobena takzvanými prvopachateli, tedy těmi, kteří ji páchali poprvé. Po roce 2000 se poměr obrátil a nyní je nadpoloviční podíl recidivistů. Rozhodně si nemyslím, že je to dobře," řekl Scheinost. Podle jeho názoru zřejmě selhává práce s pachateli trestných činů.

První vlaštovka: věznice Jiřice

Scheinost zdůraznil, že mnozí vězni po propuštění nemají žádné zázemí, často se jim také nedaří získat zaměstnání, a proto se mnozí znovu vracejí k trestné činnosti.

Řešením by podle odborníků mohly být takzvané domy na půli cesty či navýšení počtu sociálních kurátorů. Lidé, kteří by po odchodu z věznice měli zájem o práci, by tak mohli dostat novou šanci.

„Důležité je, aby byl vytvořený ucelený systém, zatím se objevují pouze jednotlivé projekty," řekl Scheinost. Dodal, že kdyby tyto možnosti existovaly a kdyby jich využilo třeba jen dvacet procent lidí přicházejících z výkonu trestu, recidiva by významně klesla.

Na zaměstnávání svých bývalých vězňů spolupracuje věznice Jiřice, ale v Česku je to ojedinělý případ. O integraci  lidí s kriminální minulostí zpět do společnosti, snížení recidivy a prevenci kriminality usiluje také společnost Rubikon centrum.

Zločin a trest v Rusku

Konference Kriminologické dny se v Hradci Králové koná už potřetí. Začala v pondělí  a končí v úterý, kdy na ní vystoupí mimo jiné  ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Konference se účastní na 160 českých i zahraničních odborníků, mezi přednášejícími jsou   právníci, psychologové, sociologové, pracovníci probační a mediační služby či policisté.

Řada přednášek je zaměřena na mládež – na pachatele i oběti,  odborníci se však zamýšlejí také nad problémem stalkingu, vývojem drogové tresné činnosti, alternativními tresty nebo elektronického násilím a kyberkriminalitou.

V úterý je jeden z panelů věnován tématu Zločin a trest  v Rusku a bude se v něm hovořit mimo jiné o vorech v zákoně, zločinnosti na Sibiři či o posledních trendech v obchodu s lidmi.

Na přípravě třetího ročníku konference s Českou kriminologickou společností spolupracovala Katedra sociální patologie a sociologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Akci zaštítil senátor Miroslav Antl.