„Podle ní měli oba manželé prodávat pacientům léčivé přípravky, jejichž použití není v České republice schváleno. Měli se tak dopustit trestného činu neoprávněného podnikání,“ uvádí k případu policejní mluvčí Věra Hamáčková.

Údajný podvod

Chrudimští kriminalisté prověřovali podnikání Šáchových za období od září 2003 do března 2005, kdy na ně bylo podáno jedním z pacientů trestní oznámení pro údajný podvod. To se ale nepotvrdilo. Policie ČR však přišla záhy s jiným zjištěním. „Lékař s pomocí manželky v uvedeném období opatřoval svým pacientům, zejména diabetikům, léčivé přípravky, které jim nejen předepisoval, ale i sám aplikoval. Šlo o takzvané imunoterapeutické peptidy. Jsou to bílkovinové injekce, které nejsou v ČR schváleny a Šácha neměl pro takovou činnost žádné oprávnění,“ pokračuje mluvčí Hamáčková.

Útěk do Jihofrické republiky?

Vyšetřování hned v prvopočátku narušil a významně prodloužil náhlý odjezd Šáchových do zahraničí. Hovořilo se o jejich úprku do Jihoafrické republiky. Nakonec z toho byla dlouhodobá dovolená. „Lidé se mě na otce ptají. Až se vrátí, začne tenhle problém určitě řešit,“ uklidňoval tehdy situaci lékařův syn, který provozoval ve městě prodejnu se zdravou výživou a potravinovými doplňky. Manželé Šáchovi byli nakonec oba zadrženi loni v dubnu na česko–rakouském hraničním přechodu Hevlín a vzápětí obviněni – Pavel Šácha z neoprávněného podnikání a jeho manželka Pavla z pomoci při této trestné činnosti. Od pacientů měli touto činností získat nejméně 622 800 Kč.

Odborníci se v názoru neshodují

Mezi odborníky nepanuje na účinky imunoterapeutických peptidů jednotný názor. Podle některých jsou naprosto neškodné. „Jsou to aminikyseliny, které nemají žádný vedlejší účinek. Z dostupných informací vím, že nejsou nebezpečné. A že u nás nejsou zaregistrovány? To je spíš byrokratický problém,“ míní jeden z místních prodejců medikamentů. Státní ústav pro kontrolu léčiv je ale opačného mínění. „Roztoky peptidů nemají jednoznačně definované složení a nejsou v ČR registrovány. Schváleny nejsou ani jinde v zahraničí. Jejich používání může s sebou nést významná zdravotní rizika,“ varuje ústav.
Manželům Šáchovým proto nyní hrozí za neoprávněné podnikání až roční pobyt ve vězení nebo peněžitý trest.