„Dívka seděla z mého pohledu napravo u okna, po směru jízdy. Na uších měla wolkmena. Ti mladíci seděli naproti, jeden taky u okna, druhý vedle dveří na chodbičku. Byl jsem tam jenom chvíli, ale měl jsem dojem, že se kluci před ní předvádějí, pršely samé vtípky… Ten u okna byl, myslím, špinavý blondýn, snad měl i knírek. Zdál se mi takový průbojnější než ten druhý, toho jsem si vlastně ani moc nevšiml.“

Předběžná prohlídka ženina těla soudním lékařem stanovila jako příčinu smrti zardoušení. K vraždě mělo dojít v časovém rozmezí 22.30 - až 24.00.
Pitva prozradila ještě víc: pachatel nebo pachatelé zaútočili na hlavu oběti, ženu mlátili do obličeje, podle všeho pěstí. Tržná nekrvácející podlitina na temeni byla způsobena nějakým tupým předmětem.

S tělem pachatelé značně manipulovali, dívku svlékali a zase oblékali. Na levém prsu měla oběť stopu po kousnutí, vaginálním stěrem bylo zjištěno sperma dvou mužů.

Železniční souprava Balt-Orient, spojující Lipsko s Bukureští, odjela 31. 10. 1988 z nádraží v pražských Holešovicích ve 22.47 hod. Do Ústí nad Labem, kde vystoupilo velké možství cestujících, přijel expres v 0.20 hod.¨

Po devíti minutách čekání se dal vlak znovu do pohybu, aby dorazil do Děčína v 0.55 hod. Zde byl naopak peron takřka prázdný, zdálo se proto nejpravděpodobnější, že oba podezřelí mladíci vystoupili už na ústeckém nádraží.

Ještě v průběhu noci začali kriminalisté pracovat na úctyhodném plánu vyšetřovacích a operativních úkonů, čítajícím 30 stran a 121 bodů, od těch nejdůležitějších k relativně druhořadým. Sem patřilo například prověření jistého ústeckého občana, který měl tu smůlu, že si dal hned druhý den po vraždě do čistírny zakrvácenou větrovku.

Prvořadá otázka ovšem zněla: Kdo je oběť? Při jejím ohledání se totiž nenašly žádné předměty osobní potřeby. Chyběly doklady, peníze, šperky…

V kapsách oděvu ležely pouze jízdenky pražské MHD, označené ve dnech 28. až 31. října 1988, útržek podacího lístku zavazadla letecké společnosti Interflug a lékovka s výrobkem tehdejší NDR.

Televizní relaci v exponovaném programovém čase uvedl svým zjitřujícím přednesem major Miroslav Kučera. Kosmeticky upravená tvář mrtvé dívky oblétla celou republiku… Kdo ji viděl? Kdo ji zná?

VIKTORÍN ŠULC

Pokračování v úterý 13. listopadu.