Třiačtyřicetiletý František J. z Moravan na Pardubicku se měl podle obžaloby chrudimského státního zastupitelství celkem v jedenácti případech dopustit na Pardubicku a Chrudimsku v době od února do dubna krádeží pohonných hmot, a to například z traktorů v Moravanech, kolejových vozidel na nádraží Českých drah Chrudim – město či zaparkovaným nákladních automobilů v Chroustovicích, Dvakačovicích nebo na parkovišti v areálu firmy Artemia v Chrudimi v Nerudově ulici. Soustředil se především na krádeže motorové nafty, kterou následně prodával hluboko pod cenou, a to za 15 korun za litr. Způsobil tím škody zhruba za sto tisíc korun.

K poslední krádeži nafty v lomu v Žumberku si přizval pomocníka, 25letého Josefa S. z Chrudimě. Při krádeži byli však vyrušeni a museli oba z lomu uprchnout. Zkušenějšímu Františkovi J. se to podařilo a zmizel v blízkém lese, Josefovi S. však jen na chvíli. Rozběhl se totiž ke stěně určené k odstřelu a tam se před policisty schoval. Po nějakém čase, když všichni odjeli, zjistil, že nemůže nahoru, ani dolů. Snažil se proto mobilním telefonem přivolat pomoc známých, avšak neúspěšně. Začal se proto strachovat o svůj život a z nouze zavolal na tísňovou linku 158. Udal se tedy policii sám a dobrovolně.
Během následujícího vyšetřování vyšlo najevo i vše o Františkovi J. U něho byla vzápětí nalezena spousta kompromitujícího materiálu, například kanystry s kradenou naftou.

Oba výtečníci se však k hlavnímu líčení nedostavili, a tak soud projednal věc v jejich nepřítomnosti. Františka J. poslal na dva a půl roku do přísnější věznice s ostrahou, nechal mu zaplatit vzniklé škody a zabavil mu 18 plastových kanystrů, dvě hadice a kulatinu, s níž urážel víčka palivových nádrží. Josef S. půjde do mírnějšího vězení s dozorem na pět měsíců.

Rozsudek ani u jednoho z obžalovaných dosud nenabyl právní moci. Oba teď mají možnostse proti němu v dané lhůtě odvolat.