Městská policie se v posledních měsících prakticky nezabývá ničím jiným. Sexuální obtěžování mladých dívek, fyzická napadání dětí, krádeže, rušení nočního klidu. „Stále častěji se na nás obracejí rodiče s tím, že se jejich děti bojí chodit do školy nebo školní jídelny. Nevíme kde hlídkovat dříve,“ říká vrchní strážník Městské policie Skuteč Jiří Stuna. Protiprávního jednání se často dopouštějí děti mladší 15 let, které nejsou trestně odpovědné. Případy strážníci oznamují na oddělení péče o rodinu a dítě. Situaci zvládají obtížně nejen personálně, ale legislativně. Vymahatelnost práva je totiž v těchto případech nulová.

Starosta Skutče Pavel Novotný chce problém s mládeží zařazené do skupiny „sociálně nepřizpůsobiví“ řešit komplexně. „Musíme to učinit rázně a hlavně společně. Jde o to, abychom vytvořili pracovní skupinu zástupců města, policie, městské policie, rodičů, sociálního odboru, případně i romských poradců. Je nutné, abychom našli nějaký účinný postup. Ty děti jsou si vědomy nízkého věku a trestní nepostižitelnosti. Neplatí na ně ani hrozba umístění ve výchovném zařízení. Jako reálné řešení se jeví trvalá spolupráce s jejich rodiči,“ míní Pavel Novotný. Dodává, že pracovní skupina by měla dohlížet nejen na romskou komunitu, ale i na všechnu mládež ve městě. „Šikana vůči komukoliv se v našem městě trpět nebude,“ zdůrazňuje starosta.

Vrchní strážník skutečské policie Jiří Stuna je přesvědčen, že se k celé věci musí postavit čelem také politici. „Práva jedince přece končí tam, kde začínají práva druhého. Alibismus a různé formy pseudohumanismu v tomto případě nahrává různým extrémistickým skupinám v čemž spatřuji značné bezpečnostní riziko,“ dodává.

Chlapec krade jako straka, trestu se ale obávat nemusí

Dvakrát po sobě městští strážníci vyšetřovali krádež, které se dopustil místní třináctiletý chlapec.

Nejprve přistihl lékař ve chvíli, kdy prohledával v čekárně bundy pacientů. Chlapec, který byl „za školou“, utekl, ale strážníci ho zadrželi u prodejny. „Vymlouval se, že potřeboval pětikorunu na autobus, říká vrchní strážník městské policie Jiří Stuna.

Tento týden v úterý strážníkům oznámil rozhořčený otec, že jeho synovi někdo v jídelně ukradl zánovní školní batoh, penál se Spidermanem a další pomůcky za cca 2000 Kč. Otec poskytl fotografii batohu. Strážníci snímek umístili na webové stránky a žádost o spolupráci rozeslali ředitelům škol.

Druhý den oznámil pedagog Speciální základní školy ve Skutči, že dva žáci (sourozenci) přinesli do školy pastelky se Spidermanem a nůžky. Tyto pomůcky před tím do školy nenosili. Strážníci v přítomnosti pedagoga od dětí zjistili, že jím tyto pomůcky ráno dal jejich 13 letý bratr. „Známá firma“ se ke krádeži přiznala. Chlapec uvedl, že učebnice a sešity vyhodil, a o ostatní věci se doma rozdělil. Odpoledne strážníci batoh včetně jeho obsahu vrátili majiteli. Pachatel se trestu díky svému věku obávat nemusí.